Örgütsel değişim ve Türkiye Futbol Federasyonu'nda altı sigma yönetim modeli'nin uygulanabilirliği
Organizational change and applicability of six sigma management model in Turkish Football Federation
  1. Tez No: 394071
  2. Yazar: HALİL ORBAY ÇOBANOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SERDAR TEREKLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın temel amacı Altı Sigma Yönetim Modelini ve Araçlarını Türkiye Futbol Federasyonu'nda uygulamaktır. Türkiye Futbol Federasyonu'nu en iyi temsil ettiği düşünülen Türkiye A Milli Futbol Takımı'nın 2012 ve 2013 yıllarında yapmış olduğu 24 müsabaka araştırmanın örneklemi oluşturmaktadır. Araştırmada TÖAİK yöntemi kullanılmıştır. Araştırma verilerinin istatistiksel çözümlemesi için IBM SPSS 18.0 for Windows, Minitab 17 ve Sigma Plot 13 istatistik paket programları kullanılmıştır. İstatistiksel teknikler olarak altı sigma araçlarından beyin fırtınası, balık kılçığı, ki-kare ilişki analizi, spearman korelasyon testi, çoklu uyum analizi, süreç yeterlilik analizi ve kontrol grafikleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of the research is to implement Six Sigma Management Models and Tools in Turkey Football Federation. 24 competitions which made in 2012 and 2013 constitute the sample of research that Turkey's National Football Team considered to represent the best of the Football Federation of Turkey. The TÖAİK method was used in this study. Statistical analysis of survey data IBM SPSS 18.0 for Windows, Minitab 17 and Sigma Plot 13 statistical software packages were used. As statistical techniques Brainstorm, fishbone, chi-square correlation analysis, spearman correlation test, multiple correspondence analysis, process capability analysis and control charts were used which was the six sigma tools.