Rektal adenokarsinomlarda aldehid dehidrogenaz 1 (ALDH1) ve gamma synuclein ekspresyonunun prognostik değeri
Expression and prognostic value of aldehyde dehydrogenase 1 (ALDH1) and synuclein gamma in rectal adenocarcinoma
  1. Tez No: 394091
  2. Yazar: İSMAİL HARMANKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR KARABAĞLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Rektum kanserlerinin kolorektal kanserler arasında her evrede sağkalımın en olumsuz olduğu tümörler olarak kabul edilmesine rağmen, günümüzde sağkalım oranı rektum kanseri lehine değişmektedir. Cerrahi tekniğin optimizasyonu ve neo-adjuvan tedavi yaklaşımı son yıllarda rektum kanserlerinde 5 yıllık sağ kalım sürelerinin kolon kanserinden daha iyi olmasına yol açmış görünmektedir. Erken evre rektum tümörlü hastaların tedavisinde küratif tedavinin köşe taşı cerrahidir. Oysa transmural invazyon ve/veya pozitif perirektal lenf nodu olan hastalarda, hastalığın lokal kontrolü ve kürü açısından olumlu sonuçlar elde edebilmek için cerrahi tedaviye RT ve KT'nin eklenmesi gerekir. ALDH ailesinin üyeleri aldehidlerin enzimatik detoksifikasyonunda ve hücre içinde retinoik asit, betain ve gamma-aminobutirik asit üretiminde önemli bir rol oynar. Bunun yanında ALDH'lar bazı hormonlara bağlamasında, korneada UV ışınlarının etkilerini azaltmasında etkilidir. ALDH ailesinin birkaç enzimi normal ve kanser kök hücresi göstergesi olduğu saptanmıştır. Kanser kök hücre belirteci olan ALDH1 ekspresyonunun kemoterapiye rezistansta, tümör progresyonunda ve metastazında anlamlı olduğu yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Synuclein gamma ise vertebral sinir sisteminde 3 farklı genden eksprese edilen synuclein ailesi Alzheimer ve Parkinson hastalığındaki amiloid plaklarda bulunmuştur. Son çalışmalarda metastatik ve ileri evre meme over, karaciğer, prostat ve kolon kanser-normal dokulardan farklı olarak anormal gamma synuclein ekspresyonu olduğu gösterilmiştir. Gamma synuclein ekspresyonu meme kanser hücrelerinin proliferasyonu, invazyonu ve metastazıyla ilişkili bulunmuştur. Biz de çalışmamızda rektum kanserinde gamma- synuclein ekspresyonunun ALDH1 ekspresyonu ile ilişkisi, tümör agresivitesi ve prognozundaki önemini belirlemek istedik. 01.01.2010- 01.05.2014 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalına gönderilen rektum rezeksiyon materyallerinden rektal adenokarsinom tanısı alan 55 olgunun tümöral ve normal mukoza örnekleri incelendi. Prognostik parametreler ile ALDH 1 ve Gamma synuclein antikorlarının ekspresyonları arasındaki ilişki araştırıldı. Sonuç olarak Gamma synucleinin rektum kanseri ve normal mukozasında boyanmadığı görüldü. ALDH 1 ise farklı boyanma kuvveti sergilemesine rağmen istatiksel olarak anlamlı olmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Rectal cancer survival in all stages of colorectal cancer tumors is considered to be the most negative, nowadays in favor of rectal cancer survival rate varies. Optimization of surgical technique and neo- adjuvant treatment of rectal cancer in recent years of the five -year survival from colon cancer seems to have led to better. In the treatment of early stage rectal tumor patients cornerstone of curative treatment is surgery. However, transmural invasion and / or positive perirectal lymph node in patients with local control and cure of the radiotherapy and chemotherapy. Members of the family of ALDH enzymatic detoxification of aldehydes and intracellularly retinoic acid, betaine and gamma-aminobutyric acid plays an important role in manufacturing. Besides, some hormone binding to ALDH, the cornea is effective in reducing the effects of UV rays. ALDH more enzymes of the family of normal and cancer stem cells is determined that index. ALDH1 with cancer stem cell marker expression in resistance to chemotherapy, tumor progression and metastasis have been shown in studies was significant. Synuclein gamma 3 different genes in the nervous system of the vertebral expressed synuclein family in amyloid plaques in Alzheimer's and Parkinson's disease has been found. In recent studies metastatic and advanced breast-ovary, liver, prostate and colon cancer abnormal unlike normal tissue has been shown that the expression of γ-synuclein. Expression of γ-synuclein breast cancer cell proliferation, invasion and metastasis is associated with. In our study, we aimed to determine the importance of gamma- synuclein andALDH1 expression association with tumor aggressiveness and prognosis inrectal cancer. Fifty five patients rectal resection specimens tumoral and nontumoralmucosa samples were analyzed. Which were rectal adenocarcinoma diagnosed in Selcuk University Faculty of Medicine Department of Pathologybetween 01.01.2010- 05.01.2014. The expression of both ALDH 1and Gamma synuclein was investigated the relationship with prognostic parameters of the rectal adenocarcinomas. Consequently Gamma synuclein of rectal cancer and normal mucosa were not demonstrated. Although the ALDH 1 exhibit different staining forces were not statistically significant.