Diz osteoartritli kadın hastalarda ağrı, fonksiyonel disabilite ve depresyon ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between pain, functional disability and depression in female knee osteoarthritis
- Tez No: 394152
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNŞAH ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı diz osteoartritli(OA) kadın hastalarda fonksiyonel ağrı, disabilite, depresyon ve yaşam kalitesi ilişkisinin araştırılmasıdır. Primer diz OA tanısı alan 45-80 (60,94±8,78) yaş arası 70 kadın hasta, kontrol grubuna ise 45-80 (60,37±6,20) yaş arası 70 kadın kontrol çalışmaya alındı.(p>0,05) Hasta ve kontrol grubundaki bireyler yaş, vücut ağırlığı, boy, vücut kitle indeksi(VKİ), öğrenim durumu, menapoz süresi, diz ağrısı süresi, sigara kullanımı , eşlik eden sistemik hastalıklar açısından sorgulandı. Hastaların global ağrı düzeyleri vizüel analog skala(VAS) ile değerlendirildi. Fonksiyonel durumları diz OA spesifik WOMAC (Western Ontario and McMaster Universities) OA indeksi ile değerlendirildi. Yaşam kalitesi Nottingham sağlık profili (NHP) ile değerlendirildi. Depresyon durumları ise Beck depresyon ölçeği (BDÖ) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between pain, functional disability, depression and quality of life in female patients with knee osteoarthritis (OA). The patient group consisted of 70 female participants with primary diagnosis of knee OA between 45-80(60,94±8,78) years of age, while the control group consisted of 70 healthy female between 45-80(60,37±6,20) years of age. All groups were age matched. Individuals in the patient and control groups were questioned about; age, weight, height, body mass index (BMI), education level, duration of menopause, knee pain duration, smoking and concomitant systemic illnesses. Global pain levels of patients were evaluated with visual analog scale (VAS). Functional status were evaluated with knee OA specific WOMAC (Western Ontario and McMaster Universities) OA index. Quality of life was assesed by Nottingham Health Profile (NHP). Depression status were evaluated with Beck Depression Inventory (BDI).