Diz osteoartrit hastalarında MOS uyku skalasının Türkçe çevirisinin geçerlilik ve güvenilirliği
Evaluation of the reliability and validity of the Turkish version of medical outcomes study sleep scale in patients with knee osteoarthritis
  1. Tez No: 394153
  2. Yazar: EVREN YEŞİLDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK SEZGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, diz osteoartrit hastalarında, MOS uyku skalasının Türkçe versiyonunun geçerlilik ve güvenilirliğini araştırmayı amaçladık. Çalışmaya, diz osteoartritli 100 hasta ile yaşı ve cinsiyeti eşleştirilen 75 sağlıklı kontrol alındı. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri kaydedildi. Tüm olgular tek bir hekim tarafından muayene edilerek, bulguları kaydedildi. Hastaların diz grafileri Kellgren-Lawrence derecelendirmesine göre evrelendirildi. Ayrıca, hasta grubunun kliniğini ve yaşam kalitesini değerlendirmek için, tedaviden önce ve sonra Western Ontario ve McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC) and Nottingham Sağlık Profili (NSP) uygulandı. Hasta ve kontrol grubundan 25 kişiye intra-reader (aynı kişinin anketi tekrar ettiği), 25 kişiye inter-reader (farklı kişilerin anketi tekrar etmesi) olarak MOS uyku skalası 3 gün ara ile uygulandı. Ölçeğin güvenilirliği; iç tutarlılık (Cronbach alfa katsayısı) ve tekrarlanabilirliği ile değerlendirildi. Ölçeğin geçerliliği, NSP ve WOMAC anketi ile olan korelasyonu ile değerlendirildi. Hastaların MOS uyku skalası skorları kontrollerden anlamlı olarak düşüktü. Tedaviden sonra WOMAC ve NSP skorları ile birlikte MOS uyku skorlarında anlamlı düzelme saptandı. MOS uyku skalası Türkçe versiyonu iyi düzeyde iç tutarlılığa (Cronbach alfa katsayısı: 0,81) ve tekrarlanabilirliğe (intra-reader korelasyon: 0.47-0.83, inter-reader korelasyon:0.43-0.84) sahipti. Bu, orijinal İngilizce versiyonuyla uyumluydu. Ölçeğin geçerliliği değerlendirildiğinde, WOMAC ve NSP ile korelasyonunun tedavi öncesinde (r:-0.21-0.50, p=0.03-0.0001) ve tedavi sonrasında (r.-0.20-0.47, p=0.04-0.0001) orta ve iyi düzeyde olduğu tesbit edildi. MOS uyku anketi skorları, polisomnografi sonuçları ile orta ve iyi düzeyde korelasyon göstermiştir (r:0.44-0.69, p:0,006-0,04). Sonuç olarak; bizim çalışmamız diz osteoartritli hastalarda MOS uyku skalası Türkçe versiyonunun iyi derecede geçerli ve güvenilir olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of The Reliability and Validity of the Turkish Version of Medical Outcomes Study Sleep Scale in Patients with Knee Osteoarthritis In this study, we aimed to investigate the validity and reliability of the Turkish version of the MOS sleep scale in patients with knee osteoarthritis. One hundred patients with knee osteoarthritis and age and gender-matched 75 healthy controls were enrolled into the study. Demographic characteristics of the participants were recorded. All patients was examined by a single physician, the findings were recorded. Knee radiographs of the patients were staged according to the Kellgren-Lawrence grading. In addition, before and after treatment, to evaluate the clinical and quality of life of patients was performed Western Ontario ve McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC) and Nottingham Health Profile (NHP). MOS sleep scale was performed with 3 days interval to 25 patients and 25 controls as inter-reader and intra-reader. Reliability of the scale was assessed by internal consistency (Cronbach's alpha correlation) and reproducibility. Validity of the scale was examined by correlating NHP and WOMAC. MOS sleep scale scores were significantly lower in patients than controls. After the treatment, a significant improvement was observed in MOS sleep scores of the patients with the WOMAC and NHP scores. Turkish version of the MOS sleep scale had a good level of internal consistency (Cronbach alpha: 0,81) and reproducibility (intra-reader correlation: 0.47-0.83, inter-reader correlation:0.43-0.84). This was consistent with the original English version. When assessing the validity of the scale, it was determined that its correlations with WOMAC, NHP and polysomnography scores were middle and good levels, before (r:-0.21-0.69, p=0.03-0.0001) and after (r.-0.20-0.47, p=0.04-0.0001) the treatment. As a result, our study has showed that Turkish version of the MOS sleep scale was a good level valid and reliable in patients with knee osteoarthritis.