Romatoid artritli hastalarda kalprotektin düzeyinin değerlendirilmesi ve egzersiz tedavisinin etkisi
Calprotecti̇n levels in patients with rheumatoid arthritis to assess and association with exercise treatment
  1. Tez No: 394217
  2. Yazar: AYŞE ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Romatoid artrit (RA) kronik, inflamatuvar, otoimmün bir hastalıktır. Çalışmamızda amacımız RA'da hastalık aktivitesi ve inflamatuar belirteçler ile kalprotektin düzeylerinin ilişkisini araştırmaktır. Çalışmaya 28 RA hastası ve 30 sağlıklı konrol alındı. RA'lı hastalarda kalprotektin, NO, CRP, ESH, BKS ve RF düzeyleri konrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek saptandı (p5.1); kalprotektin, CRP, ESH, RF, BKS ve lenfosit sayısı remisyondaki hastalara göre (DAS28
Özet (Çeviri)
Rheumatoid arthritis (RA) is a chronic, inflammatory and autoimmune disease. In our study we aim to research the relation of disease activity in RA and inflammatory determiners, and the levels of calprotectin. 28 patients with RA and 30 healthy controls were included in this study.