Kalp nakli sonrasi sağ kalımı etkileyen faktörler
Factors associated with my remains right after heart transplant
- Tez No: 394237
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY ENGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş: Bu çalışmanın amacı kalp nakil sonrası sağkalımı etkileyen risk faktörlerini tanımlamaktır. Materyal-metod: Şubat 2007 ile Temuz 2011 yılları arasında kliniğimizde opere edilen yaklaşık 74 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Yaş, cinsiyet, etiyoloji, ek hastalıklar, donör özellikleri, preoperatif hemodinamik veriler, biyokimyasal değerler, rejeksiyon, cerrahi ve medikal komplikasyonlara ilişkin data retrospektif olarak incelenmiştir. Bu etmenlerin 30 günlük ve 1 yıllık mortaliteye etkisi, önce tek değişkenli, sonra çok değişkenli (multivaryant) yöntemlerle analiz edilmiştir. Bulgular: Alıcının ve vericinin inotrop desteğinde olması (sırasıyla p:0,003 ve p: 0,003), preoperatif renal disfonksiyon (p: 0,007) ve revizyon gerektiren kanama (p:0,046) 30 günlük mortaliteyle ilişkili bulunmuştur. 1 yıllık mortaliteyle ilişkili faktörler ise preoperatif renal disfonksiyon (p:0,036), erken dönemde karaciğer disfonksiyonu (p:0,047), postoperatif adrenalini (0,5mc/kg/dk üstü) içeren yüksek doz inotrop gereksinimi (p:0,029), postoperatif renal yetmezliktir (p:0,029). Sonuçlar: Son dönem kalp yetmezliği hastaların ek organ problemleri ve preoperatif durumları erken ve geç dönem sağkalımı etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study is to determine the factors that effect survival after heart transplantation. Methods: Total of 74 patients that underwent heart transplantation in our center between 2007 February and 2011 July were included. Data of the patients that includes age, gender, etiology, comorbidities, donor properties, preoperative hemodynamic values, biochemical laboratuary values, rejection rate, surgical and medical complication rate was retrospectively examined. The effects of these factors on 30-day and 1-year mortality were analysed using univariate and multivariate statistical methods. Results: Need of inotropic support of both recipient and donor (p:0,003 and p: 0,003 respectively), preoperative renal dysfunction (p: 0,007) and heamorrhage that required second-look (p:0,046) were found statistically related with 30-day mortality. The factors that are related with 1-year mortality were preoperative renal dysfunction (p:0,036), liver dysfunction in the early period (p:0,047), high dose inotropic support need ( defined as adrenaline dose equal to/over 0,5mcg/kg/min for minimum 6 hours) (p:0,029) and postoperative renal failure (p:0,029). Conclusions: Preoperative condition and comorbidities effects early and late survival rates after heart transplantation.