Fuzzy clustering with balance constraint
Denge kısıtı ile bulanık kümeleme
  1. Tez No: 394264
  2. Yazar: SİAMAK NADERİ VARANDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Mevcut olan bulanık kümesi (fuzzy clustering) algoritmasına bir eşitlik kısıtı ekleyerek bir çalışma yaptık. Eşitlik, bölge ( ya bölgesel ya da politik), sanayiler ( dağıtım şirketleri) gibi farklı alanlarda kullanılıyor. Biz kablosuz sensor ağ problemine odaklandık. Mevcut protokoller kümelerin iş yükündeki eşitliğe ve kümenin başının seçilmesi adımına çok fazla dikkat etmiyor. Bu iki durum ağda enerji tüketimi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir ki artan ağ ömrü kritiktir. Lagrangean relaxation baz alınarak bir çözüm yöntemi geliştirildi. Önerilen algoritma popular LEACH protokol ile karşılaştırıldı. Sonuçlar gösteriyor ki aynı simüle edilmiş ortamda bizim algoritmamız daha iyi çalışıyor.
Özet (Çeviri)
We study equality in fuzzy clustering algorithms where an equality constraint is added to the existing model. Equality is being used in various areas, such as districting (either zonal or political), industries (distribution companies). We focus on wireless sensor networks problem. Existing protocols do not pay too much attention to the cluster head selection step and equality of workload of the clusters. These two issues have significant effect on the consumption of energy in a network where increasing lifetime of network is critical. A solution approach based on the Lagrangean relaxation is developed. The proposed algorithm is compared with the popular LEACH protocol. Results show that in the same simulated environment, our algorithm works better.