Nanobilim ve nanoteknoloji yöntemleri ile tekstil yüzeylerine kazandırılan çoklu fonksiyonel özelliklerinin, karakterizasyon yöntemlerinin ve kullanım alanlarının araştırılması üzerine bir çalışma
A study on the investigation of characterization methods, application areas and impartation of multifunctional properties to textile surfaces using nanotechnology and nano science techniques
  1. Tez No: 394294
  2. Yazar: OĞUZHAN AYAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 289
Özet
Bu tez çalışmasında nanoteknolojinin gelişimi ve tekstil sektörüne etkisi üzerine detaylı bir araştırma yapılmıştır. Geleneksel tekstil materyallerinden daha çok fonksiyonel özellikler beklenmesi, nanoteknoloji yöntemlerinin tekstil sektörüne girmesine yardımcı olmuştur. Özellikle, tekstilde ipliğin yapı taşı kabul edilen liflerin nano boyutlarda üretimi ile, insanlığa faydalı olabilecek her türlü alanda kullanılması sağlanmıştır. Nanolif üretimi esnasında fonksiyonel özellik katacak nano partiküller ile de çok fonksiyonlu özellik kazandırılmış yapay nanolifler elde edildiği açıklanmıştır. Sadece yapay elyaflara değil, aynı zamanda doğal elyaflara da nano kaplama yöntemleri ile fonksiyonel özellik kazandırıldığı açıklanmıştır. Bu elyaflarda olan temel problemin kaplanan nano parçacığın çevresel etkilere uzun süre dayanmadığı ve bu nedenle, elyaflara bir ön modifikasyon uygulanması gerektiği belirtilmiştir. Kazandırılan bu fonksiyonel özelliklerin belli bir standartta uygun olması gerektiği, bu standartlara göre elde edilen elyafların temel kullanım özelliklerinde bir değişme olmadan kullanılabildiği anlatılmıştır. Çok fonksiyonlu özellik kazandırılmış elyafların kazandırılma yöntemleri ve karakterizasyonu hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, a comprehensive research is performed on the development of nanotechnology and its effect on textile sector. The expectation of functional characteristics from traditional textile materials helped the nanotechnology to enter the textile sector. Especially, with the production of the fibers in nanometer scale being accepted as the integral part of the yarn in textile production, the use of them in every field of human life is provided. It is explained that during the production of nanofibers, with the incorporation of nano-particules adding functional characteristic, artificial nano-fibers that have multi-functional characteristic are obtained. It is explained that not only artificial fibers but also natural fibers are gained functional characteristic through nanocoating. Furthermore, it is stated that the main problem with these fibers is that the coated nano-particles could not last for a long time due the effects of environmental conditions and that for this reason, the fibers should undergo a pre-treatment process. Moreover, it is stated that these functional characteristics should be convenient in a certain standard and that the fibers producted according to these standards should be used without a change in their main characteristics. The information is provided for the characterization of nanofibers incorporated with multi-functional characteristics.