Interference studies in atom trapping atomic absorption spectrometry
Atom tuzaklı atomik absorpsiyon spektrometrisinde girişim çalışmaları
- Tez No: 29434
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ATAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZ ATOM TUZAKLI ATOMİK ABSORPSÎYON SPEKTROMETRİSİNDE BİRİSİM ÇALIŞMALARI HELLES, Rafik s. Yüksek Lisans Tezi, Kimya Ânabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. O. Yavuz ATAMAN Ocak, 1993, 49 sayfa. Bu çalışmada. Alev Değiştirmeli-Yarıklı Kuvarz Tüplü-Atom Tuzaklı-Atomik Absorpsiyon Spektrometrisi (AD- YKT-AT-AAS) koşulları bakır ve çinko tayini için optimize edildi; konvensiyonel Alevli AAS'ye göre belirgin bir duyarlılık artışı elde edildi. 2.O dakika toplama süresi ve S.O mL/dak emiş hızı ile Cu için 5i, Zn için ise 72 kat duyarlılık artışı bulundu. Bu sistem başka bir ön zenginleştirme yöntemi kullanılmadan örnek çözeltinin doğrudan püskürtülmesi ile musluk suyu, Eyuıir Gölü suyu ve Karadeniz su örneklerinde Cd, Cu ve Zn tayininde kullanıldı. Bu çalışmanın en önemli katkısı, AD-YKT-AT-AAS sisteminde kapsamlı bir girişim çalışması oldu; bunun ötesinde, girişimin gaz -Fazında mı yoksa katı -Fazda mı oluştuğunu belirleyecek yeni bir yaklaşım İİİkullanıldı. NaCl, NaNO, KC1, NH H PO, (NH ) SO, * 3' ' 424' 424* 2 3 3 2 2 4 2 bileşiklerinin etkileri denendi. Anahtar Kelimeleri: Alev Değiştirme, Atomik Absorpsiyon Spektrometrisi, Atom Tuzağı, Girişim, Yarıklı Kuvarz Tüp, Katı Faz, Gaz Faz, Kadmiyum, Bakır, Çinko. Bilim Dal Say sal Kodu: 405.03.01 İV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INTERFERENCE STUDIES İN ATOM TRAPPING ATOMIC ABSORPTION SPECTROMETRY HELLES, Rafik s. M. S. in Chemistry Süpervisor: Prof. Dr. o. Yavuz ATAMAN January, 1993, 47 pages. in this study, Flame Alteration Slotted Quartz Tube Atom Trapping Atomic Absorption Spectrometry (FA-SQT- AT-AAS) conditions vere optimized for Cu and Zn determination. A considerable enhancement were obtained as compared to conventional Flame AAS. Enhancement factors of 51 and 72 were achieved for Cu and Zn, respectively, for 2.0 minutes collection period and 8.0 mL/min. suction rate. This system was used for the determination of Cd, Cu and Zn in Tap Water, Eymir Lake Water and Black Sea Water, by direct aspiration of sample solution without using any other preconcentration method. The most important contribution of this study is an extensive interference study on FA-SQT-AT-AAS system iför Cd, Cu and Zn; moreover a novel approach was used in order to investigate the interference type, namely gas and solid phase interferences. The effect of the folloving species, NaCl, NaNO, KCl, NH H PO, 3424 (NH4)2S04, (NH4)2C03/ Ca(N03)2, CaCl2, MgSO4 and MgCl2 were tested. Keyvrords: Flame Alteration, Atomic Absorption Spectro- metry, Atom Trapping, Interference, Slotted Quartz Tube Solid Phase, Gas Phase, Cadmium, Copper/ Zinc. Science Code: 405.03.01 ı ii