Segmentation of tissue images stained with hematoxylin and eosin using artificial bee colony algorithm
Hematoksi̇li̇n ve eozi̇n i̇le boyanmış doku görüntüleri̇ni̇n yapay arı koloni̇si̇ algori̇tması i̇le bölütlenmesi̇
  1. Tez No: 394298
  2. Yazar: KHALİF MUSE WARSAME
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RİFAT KURBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Görüntü bölütleme görüntü işleme için oldukça önemli bir konudur. Tıbbi görüntülerin bölütlenmesi için pek çok farklı yöntem vardır. Bu tez çalışmasında, renkli görüntü bölütlemesi özellikle de hematoksilin ve eozin ile boyanmış histoloji görüntüleri için 3 farklı yöntem çalışılmıştır. Renkli görüntü bölütleme, bir görüntüden spektral bileşenlerden türetilen öznitelik tabanlı birbirine bağlı ve belirli bir tekdüzelik kıstasını sağlayan bölgeleri çıkartma işlemidir. RGB renkli görüntüler MxNx3 şeklinde bir renk matrisi içerir. Burada her bir renk, ilgili uzaysal koordinattaki kırmızı, yeşil ve mavi bileşenleri ihtiva eder. Bir görüntünün renkli hali, gri-seviyeli haline göre daha çok bilgi içerir. Bu tez çalışmasında, literatürden elde edilen 5 farklı görüntü, K-ortalama, Bulanık C-ortalama ve Yapay Arı Koloni (ABC) algoritması tabanlı iteratifÖklit mesafesi minimizasyonu yöntemleri ile bölütlenmiştir. Deneyler hem RGB hem de Lab renk uzaylarında gerçekleştirilmiştir. Deneysel sonuçlar, 3 yöntemin de başarılı sonuçlar elde ettiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Image segmentation is a very important topic in image processing. There are lots of different algorithms for segmentation of medical images. In this thesis, we study 3 methods for color image segmentation, particularly histological images stained with Hematoxylin and Eosin. Color image segmentation is a process of extracting information from the images more connected regions satisfying uniformity criterion which is based on features derived from spectral component. An RGB color image is an MxNx3 array of color pixels, where each color pixel is a triplet consists to the red, green and blue components of an RGB image at specific spatial location. Color images provide more information than gray version of it. In this thesis, 5 images obtained from the literature were segmented by K-means, fuzzy C-means and ABC based iterative Euclidean distance minimization algorithms. Experiments were conducted both on RGB color spaces and Lab color spaces. Experimental results show that methods achieve successful segmentation results.