Savunma harcamaları ve iktisadi büyüme arasındaki ilişkinin analizi:Türkiye örneğinde uygulamalı bir çalışma
Analysis of the relationship between military spending and economic growth: Example of an applied study in Turkey
  1. Tez No: 394315
  2. Yazar: AYLA ÖZERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL YILDIRIM MIZRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Economics, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de savunma harcamaları ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin analizini yapmaktır. Çalışmada; savunma hizmeti ve savunma harcamalarına ilişkin genel bilgilere, dünyadaki diğer ülkelerdeki savunma harcamalarına, Türkiye'de savunma harcamalarının genel durumuna ve finansman kaynaklarına, savunma harcamalarının ekonomik etkilerine, savunma harcamaları- büyüme ilişkisi üzerine ileri sürülen farklı görüşlere yer verilmiştir. Tezin araştırma kısmında Türkiye'nin 1987 - 2012 Yılları arasındaki büyüme oranları ve savunma harcamalarına ilişkin veriler baz alınarak Granger nedensellik testlerine yer verilmiştir. Granger nedensellik testi sonuçlarında savunma harcamalarının ekonomik büyümenin nedenlerinden biri olduğu ve ekonomik büyümeyi desteklediği ortaya çıkmıştır
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the relationship between military spending and economic growth in Turkey. Basic concepts and definitions about the military spending and defence services, military spending in other countries, military spending and its financial resourcing in Turkey, economic consequences of military spending, different views on military spending and economic growth are covered in this study. In the research section, Granger causality test is applied on the data of economic growth rates and military spending figures over the years 1987 - 2012 in Turkey. The results of the Granger causality test support the view that the military spending is a driver of economic growth and it boosts economy.