Rüzgar ve güneş enerjisi için akıllı şarj kontrol ünitesi tasarımı
Design of smart charge control unit for wind and solar energy
  1. Tez No: 394389
  2. Yazar: MUHARREM ATASORKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ TÜRKMENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmada, bir internet sitesi vasıtası ile dünyanın her izlenebilen rüzgar türbini ve güneş paneli için akıllı şarj kontrol sistemi tasarımı yapılmıştır. Tasarlanan sistem rüzgar türbininden ve güneş panelinden aldığı enerji ile akü gurubunu şarj ederken, aynı akü gurubundan bir inverter vasıtası ile yüke enerji sağlanmaktadır. Rüzgar ve Güneş Enerjisi için Akıllı Şarj Kontrol Ünitesi bir mikrodenetleyici vasıtası ile ve PWM (Darbe Genişliği Modülasyonu) tekniği ile çalışmaktadır. Sistem akülerin gerilim ve sıcaklık bilgilerini, şarj ve yük akım bilgilerini rüzgar türbini ve güneş paneli gerilim değerlerini bir LCD ekranda gösterdiği gibi bir internet sitesi üzerinden de dünyanın her yerinden ulaşılabilmektedir. Sitede bu değerlerin analiz ve grafikleri bulunmakta, panel ve türbin kameralar vasıtası ile izlenebilmektedir. İstenilen bir zamanda veya acil durumda istenilen yere kısa mesaj gönderebilmekte, aynı zamanda sistemi durdurabilmektedir. Burada amaçlanan şey rüzgarlı ve güneşli havalarda bataryalar vasıtası ile enerjiyi depolamak, dolayısı ile rüzgarsız ve güneşsiz havalarda depolanan bu enerjiyi elektrik şebekesi olmayan kırsal kesimlerde çeşitli amaçlar için kullanmaktır. Tasarlanan sistem ile kesikli ve kararsız olan rüzgar ve güneş enerjisinin şebekeye yada yüke zarar vermeyen kararlı bir şekilde kullanılması amaçlanmış ve bu gerçekleştirilmiştir. Rüzgar ve güneş enerjisi için akıllı şarj kontrol ünitesi kartı, mikrodenetleyici yazılımı, tüm bilgisayar yazılımları bu tez proje için geliştirilmiş ve özgündür.
Özet (Çeviri)
In this research, a design of intelligent charge control system for solar panel and wind turbine which are accessible all over the world through internet. While this design of system charging the battery pack with the energy acquired from solar panels and wind turbines, energy taken from this battery pack is supplied into the load through an inverter. Smart Charge Control Unit for Wind and Solar Energy works through a microcontroller and with PWM (Pulse Width Modulation) technique. As far as you can see voltage and temperature data, charging and load current information, wind turbines and solar panels voltages on an LCD screen, at the same time it is also possible to access the system through internet all over the world. The analysis and graphs can be shown on the internet site via panels and turbine cameras. Thus, it is also possible to send SMS in a case of emergency or whenever you want or to stop the system at that time. The basic aim is to store energy through batteries on windy and sunny days, and then to use this stored energy in rural areas in which there is no electric wiring on windless and sunless days. With this design of system, it is aimed to use the intermittent and unstable wind and solar energy without damaging the network or in a stable manner that does not damage the load and this aim was able to carried out. Design of Smart Charge Control Unit For Wind and Solar Energy the electronic circuit board, the microcontroller software, all computer software developed for this thesis project and is unique.