Modelling and simulation of microgrid using wind and battery based power generation
Rüzgârlı ve batarya tabanlı güç üretimi kullanan microgrid modellemesi ve simülasyonu
  1. Tez No: 484510
  2. Yazar: ADEL NADEER M ALMOGRBI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYODULLA YUSUPOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Mikro şebeke, akıllı şebekenin temel bir unsuru ve anahtar bir bileşenidir. Mikroşebeke, dağıtılan nesiller ve güneş, rüzgar, mikro turbinler, yakıt hücresi, birleşik ısı ve güç gibi dağınık enerji kaynakları ile birlikte ortaya çıkıyor.Mikro şebeke enerji verimliliğini, enerji ve enerji üretim sisteminin güvenilirliğini artırmak ve karbondioksit emisyonlarını azaltmak için tasarlanmıştır. Bununla birlikte, dağıtılan enerji kaynaklarının güç sistemine yüksek oranda nüfuz etmesi nedeniyle, dağıtılmış enerji kaynaklarının ve depolama birimlerinin mevcut dağıtım ağlarına nasıl entegre edileceği ana bir sorundur. Rüzgar enerjisi, yenilenebilir enerjiden enerji üreten en bol kaynaklardan biridir. Çift beslemeli indüksiyon jeneratörü, rüzgar türbinlerinde en çok kullanılan jeneratörlerden biridir. Aküler, rüzgar enerjisi dönüştürme sistemi ile elde edilen enerjiyi depolamak için kullanılır. Tezde Mikro şebeke sisteminin tipleri, çalışma ve kontrol stratejileri sayılır. Bu araştırma çalışması, rüzgar ve batarya bazlı güç üretimi kullanarak Mikro şebekenın modelleme ve simülasyonunu sunmaktadır. Çift beslemeli indüksiyon jeneratörününsimülasyon modeli ve kontrolu MATLAB / Simulink üzerinde geliştirilmiştir. Simülasyonlar, 154 kV şebekeye bağlı çift beslemeli indüksiyon jeneratörlü rüzgar türbini için çalışır. Buna ek olarak, aküler doğru akım bağlantısına paralel bağlanır ve şarj durumu araştırılır.
Özet (Çeviri)
Microgrid is a basic element and a key component of Smart Grid. Microgrid appears with the development of distributed generations and distributed energy resources, such as PV, wind, micro turbines, fuel cell, combined heat and power, etc. Microgrid is intended to improve energy efficiency, reliability of energy and power generation system and reduce carbon dioxide emissions. However with high penetration of distributed energy resources such as wind energy, solar energy, fuel cell, combined heat and power, etc. to power system, there is a main problem is how to integrate distributed energy resources and storage units to existing distribution networks. Wind energy is one of most abundant resources that generates energy from renewa-ble energy. Doubly fed induction generator (DFIG) is one of the most commonly used generators in wind turbines.Batteries are used for storing the energy gained through wind energy conversion system. In the thesis are considered types, operation and control strategies Microgrid which is a new approach in power system. This research work presents modeling and simulation of the microgrid using wind and battery based power generation. Simulation model of DFIG as well as controller is developed on MATLAB/Simulink. Simulations run for DFIG wind turbine connected to 154kV grid. In addition, batteries are connected parallel to DC link and state of charge is investigated.