Türkiye'nin yenilenebilir enerji potansiyelinin termodinamik analiz yöntemi ile incelenerek, yenilenebilir enerji kullanımının gelecek projeksiyonlarının değerlendirilmesi
Turkey's renewable energy potential is examined with thermodynamic analysis method, the use of renewable energy evaluate of future projections
  1. Tez No: 394408
  2. Yazar: MUTLU ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER UTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
“Türkiye'nin Yenilenebilir Enerji Potansiyelinin Termodinamik Analiz Yöntemi İle İncelenerek, Yenilenebilir Enerji Kullanımının Gelecek Projeksiyonlarının Değerlendirilmesi”konulu tezimin temel amacı yenilenebilir enerji kaynaklarının enerji ve ekserji verimlilikleri incelenerek ülkemiz açısından en uygun kullanım şartlarının belirlenmesidir. Tezimin içeriğinde Türkiye'de fosil ve yenilenebilir enerji kaynakları kullanım durumu ve kapasitesi anlatılmıştır. Türkiye'de mevcut olan yenilenebilir enerji kaynaklarının varlığı ve kullanım durumu ayrıntılı olarak incelenmiştir. Yenilenebilir enerji kaynaklarından rüzgar, güneş ve jeotermal enerji ile ilgili örnekler üzerinden termodinamik analiz yapılmıştır. Enerji ve ekserji verimlilikleri bu kaynaklar için hesaplanmış ve sayısal sonuçlar tablolar halinde verilmiştir. Enerji çeşitliliğinin arttırılması, dışa bağımlılığın azaltılması ve daha yaşanılabilir bir dünyayı gelecek nesillere bırakabilmemiz için yenilenebilir enerji kaynaklarının son derece büyük önem taşıdığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The tesiss named“Turkey's Renewable Energy Potential is Examined With Thermodynamic Analysis Method, The Use of Renewable Energy Evaluate of Future Projections”is main purpose of my thesis on energy and exergy efficiency of renewable energy sources in Turkey in terms of examining is to determine the most use of suitable conditions. In the context of my thesis fossil fuels and renewable energy sources in Turkey which are described capacity use cases. The presence of existing renewable energy sources in Turkey and use cases have been studied in detail. Renewable energy sources, which are wind, solar and geothermal energy are conducted through thermodynamic analysis examples. Energy and exergy efficiencies calculated for these resources and numerical results are given in tables. To increase the diversity of energy, reducing dependence on foreign and more sustainable world for future generations to leave renewable energy sources importance is seen that extremely large.