4. nesil mobil haberleşme teknolojilerinin kamu kurumları için araştırılması ve örneği
Research on 4g mobile communication technologies for public sector and an application
  1. Tez No: 394407
  2. Yazar: MEHMET ŞİŞMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
İngiliz asıllı ABD'li bilim insanı Alexander Graham Bell tarafından telefonun icadı ile başlayan haberleşme serüveni, zaman içerisinde kullanıcıların ihtiyaçlarına göre şekillenen teknolojik yeniliklerle birlikte insan günlük yaşamının vazgeçilmezi haline gelmiştir. İlk başlarda sadece ses iletimi mümkünken zamanla veri iletiminin de mümkün hale gelmesi ile birlikte bilgiye erişim önemli hale gelmiştir. İnsanların bilgiye en hızlı şekilde erişme isteği, Internet gibi teknolojilerin doğmasına yol açarak insanların çalışma ve sosyal hayatında köklü değişiklere yol açmıştır. Tarihsel süreç olarak değerlendirdiğimizde teknolojileri sınıflandıracak olursak: 1980'leri birinci nesil (1G), 1990'ları ikinci nesil (2G), 2000'li yılları üçüncü nesil (3G) ve 2010'dan itibaren ise dördüncü nesil (4G) teknolojilerin yer aldığı görülmektedir. Son yıllarda kullanımı artan akıllı telefonlar ve tabletler ile birlikte mobil veri kullanımı dünya genelinde her geçen yıl artış göstermiş ve mobil veri kullanımı mobil ses kullanımını geçmiştir. IEEE 802.16m ve LTE-Advanced teknolojileri kullanıcılardan gelen bu talepler gözetilerek sistem mimarilerini tasarlamışlardır. IMT-Advanced gereksinimlerini karşılayarak, ITU tarafından resmi olarak dördüncü nesil mobil haberleşme sistemi ilan edilen LTE-Advanced teknolojisi ile Mobile WiMAX 2 (IEEE 802.16m) teknolojisine ait teknik özellikler tez çalışması kapsamında detaylı olarak karşılaştırılmıştır. Bu teknolojilerin yerel yönetimler ölçeğindeki kamu kurum ve kuruluşları için uygunluğunun araştırılması için İstanbul ili örneği ele alınmıştır. Teknolojik seçim noktasında yerel yönetimler ölçeğindeki kamu kurum ve kuruluşları için IEEE 802.16m Mobil WiMAX teknolojisinin LTE-Advanced teknolojisine göre aşağıda belirtilen sebeplerden dolayı daha uygun olduğu tespit edilmiştir. Bu kapsamda teknolojilerin kamu kurumları için faydaları, bilgi işlem yapıları içerisinde ağ (network) sistemlerine olan katkıları, kurumsal altyapı giderleri bakımından yeni teknolojilerin yaratacağı fırsatlar, var olan ağ sistemlerine alternatif veya bağımsız yeni topolojilerin ortaya çıkarılması gibi konular ele alınarak sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Communication adventure that has started with the invention of the telephone by Alexander Graham Bell who was British-born American scientist has become the indispensible for the daily life with the technological innovations in terms of needs of the users. The access to the information has become important with the data transmission while sound transmission was important at first. The request of the people related to the access to the information causes to occur Technologies like internet and profound changes in both working and social life of the people. We can classify the technologies when considered as historical process as follows: First generation (1G) in 1980, Second generation (2G) in 1990, Third generation in 2000(3G), and Fourth generation (4G) as from 2010. In addition to the increasing of the using of the smart phones and tablets the using of mobile data has started to increase in recent years and the using of mobile data is more than the using of the mobile sound. These requests from IEEE 802.16 m and LTE-Advanced technology users have designed the system architecture. By meeting the needs of IMT-Advanced, the technical features of LTE Advanced technology and Mobile WIMAX 2(IEEE 802.16m), known as fourth generation mobile communication system, have been compared in detail in this thesis. Istanbul has been discussed in order to research the efficiency of these Technologies for public organization and institutions. IEEE 802.16m Mobile WIMAX technology has been identified as more appropriate than LTE-Advanced technology for some reasons stated below. In this context, the benefits of the Technologies for public institutions, contributions to the network systems in information processing, opportunities of new Technologies in terms of corporate infrastructure costs and some issues related to the alternative or independent new topology have been discussed in order to evaluate the results.