WLAN-based Indoor Navigation
WLAN-temelli IC navigasyon
- Tez No: 394435
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN APAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Yer bilgi servisleri hesaplama bilgisayar ve bilgi servislerin gelişmesiyle ortaya çıkmıştır. Bu gerçek zamanlı olarak ve göreli doğruluk ile bir nesnenin konumu ile ilgili bilgiler döndürmek için kullanılacak herhangi bir teknik anlamına gelmektedir. Bilgi konum ile ilgili istekleri çözmek, veya kullanıcılara güvenlik talimatları sağlamak, veya benzer nesnelerden özel nesneleri bulmak, veya hava durumu gibi bilgiler ile insanlara yardımcı olmak vd.. Birçok teknik, arkalarındaki uygulamalara ve teknolojiye bağlı olan bu servisleri sağlamak için geliştirilmiştir. GPS (Küresel Konum Belirleme Sistemi), Bluetooth, kızılötesi, elektromanyetik dalgalar, IEEE 802 (WLAN) ve GSM (Küresel Mobil Sistem) bazı ana sensör teknikleri farklı doğrulukta gerçek zamanlı konumlama sağlayabilmektedir. Bu sistemler arasında GPS en yeni ve, doğruluk oranı tarafından 6-12m olan sivil konumlama sistemi tarafından kabul görmüş bir sistemdir. GPS sisteminin kapalı mekanlarda ve yoğun ortamlarda çalışmama gibi eksikleri bulunmaktadır. Bu ve bunun gibi sebeplerden dolayı kapalı mekanlarda GPS kabul görmemektedir. GPS sisteminin problemini çözmek için bununla beraber, birçok teknik araştırmacıların ilgisini çekmeye başlamıştır. Özellikle, kişilerin yer değişikliğine göre GPS sisteminin nasıl değiştiğini göz önüne alarak araştırmalar ilgi çekmiştir. Bu sistemler arasında, Kablosuz yerel alan ağları teknikleri birçok faktörden dolayı kabul edilmektedir. Bu sebepler, talep edilen fazladan maliyet bulunmaması, göz önüne alınan altyapılardan başka bir çok binada kullanılması ve daha fazlası. Bu araştırmanın amacı kablosuz yerel ağ kullanılan Android platformunda geliştirilen bina içerisinde kullanıcının pozisyonunu belirten uygulamanın nasıl geliştirileceği hakkında inceleme yapmaktır. Özellikle sistemin doğruluğunun artması üzerinde rol oynayan veri tabanı üretimi ve lokasyon algoritmaları içeren tekniklerin ana kısımlarının nasıl geliştirileceğine dair bir çok araştırma bulunmaktadır. Bu proje farklı zamanlarda ve içeriklerde üretilen veri tabanları ile tek katlı bir alanda test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Location information services evolved from the advent of computing and information services. It refers to any technique that will be used to return the information regarding position of an object in a real time and with relative accuracy. The information can be used to solve many location service related requests, or serve as safety instruction to the user, or help user to locate a particular object from similar objects or aids the person in knowing weather related information etc. Many techniques were developed to cater these services depending of their applications and the technology behind. Some of the major sensor techniques like GPS (Global Positioning System), Bluetooth, Infrared, EM waves, IEEE 802 (WLAN) and GSM (Global System of Mobile) all can provide real time positioning with different accuracy. Among these systems, GPS were earliest and widely accepted to use globally by civilian positioning system with accuracy around 6-12m. GPS has drawbacks of not functioning in an indoor environment, low functionality in a densely environment and many other things. These and many other things prevented GPS to be accepted as indoor positioning system. With these, many techniques were then started gaining attention of the researchers in order to solve this problem of GPS, especially by seeing how positioning services change how people navigate. Among these systems, WLAN techniques were widely accepted due to many factors; no additional cost required and is deployed in most of the buildings than other infrastructure considered and many more. The objective of this research is to examine how possible it is to develop an Application in Android platform using existing WLAN infrastructure that can return position of a user inside a building. There are many researches going on, on how to improve key parts of the technique, especially database generation and location algorithms which both played parts in improving accuracy of the system. The project was tested in a single floor with different databases generated at different time and with different granulity.