Design and analysis of 500 kWp solar photovoltaic system in Gaziantep as a means of carbon emission reduction
500 kwp güneş fotovoltaık sistemın tasarımı ve analizi ile Gaziantepte karbon emisyon azalımı
- Tez No: 394440
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN APAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bir ülkenin gelişim ve nüfus büyüme oranı ülkenin enerji tüketim oranını belirlemektedir. Endüstri ve şsehirlerin artan enerji taleplerini karşlamak için ülkelerin farklı enerji kaynaklarıın da kullanmaları gerekmektedir. Türkiye'nin, ekolojik sisteme zarar veren karbondioksit (CO2), sülfür di oksit (SO2) ve nitrojen oksit (NOx) emisyonunu arttıran fosil yakıtlara bağımııllığı bulunmaktadır. Bu durum, ülke ekonomisi ve ekolojisi için teminat olabilecek daha ekonomik ve tehlikesiz olan aralarında yenilenebilir enerji kaynaklarının da bulunduğu alternatif enerji kaynaklarına adaptasyonu gerektirmektedir. Bundan dolayı, mevcut enerji sistemi ile birleştirilmiş şebekelere bağlı güneş fotovoltaik sistem uygulamasına ihtiyaç duyulmaktadır. Rüzgar enerjisi veya fotovoltaik sistem mevsimsel değişimlerden dolay süreklilik arz eden enerji sağlayamamaktadır. Bu calısmanın amacı, Gaziantep'te 500kWp sebekelere bağlı güneş fotovoltaik sisteminin tahmini potansiyeli üzerinedir. Bu tezde yıllık enerji uretiminin hesaplanması, ekipman spesifı kasyonları, sistemin tahmini ekonomik uygulanabilirliği ve karbon emisyonunun azaltlmas ğosterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rate of a development and the population growth of a country determine its rate of energy consumption; at the same time, the conventional energy sources are diminishing. Fuel has become more expensive, therefore there is need for countries like Turkey to find other sources of energy due to the ever increases in those countries' energy demand by their industries, municipalities or cities, etc. Turkey's dependence on fossil fuel always increases the emission of carbon dioxide (CO2 ), sulfur dioxide (SO2 ), nitrogen oxide (NOx) to the atmosphere, which in turn damages the ecological system. This necessitates the adaptation of alternative sources of energy among renewable energy sources that is more economical and hazard free in order to safe guard the country's economy as well as its ecology. Therefore implementation of a Grid Connected Solar Photovoltaic (SPV) system coupled with conventional energy is necessary because; wind energy or standalone PV system cannot provide a continuous energy due to seasonal variation. Developing a 500 kWp grid connected SPV power system base on the estimated potential of such system in Gaziantep is the main objective of this study. Annual energy generation is calculated, the equipment specification based on their availability are given and finally the estimate of economic feasibility of the system and carbon emission reduction is presented.