Modeling, control and simulation of a prototype wind turbine using S4WT
Prototip bir rüzgar türbininin S4WT ortaminda modellenmesi, denetimi ve benzetimi
  1. Tez No: 348671
  2. Yazar: SANEM EVREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Mekatronik Mühendisliği, Energy, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Yenilenebilir ve sürdürülebilir bir kaynak olan rüzgar enerjisine verilen önem son birkaç on yılda gittikçe artmaktadır. Rüzgar enerjisini elektriğe dönüştüren teknolojiler, fosil yakıtlara dayanmakta olan geleneksel elektrik santrallerine alternatif olarak geliştirilmektedir. Büyük ölçekli ve şebeke bağlantılı rüzgar türbinleri, ticari elektrik üretimi için tasarlanmaktayken, küçük ölçekli rüzgar türbinleri; batarya şarj etme, teknelerde yedek güç üretimi sağlama gibi uygulamalarda kullanılmaktadır.Bu tez çalışması, MİLRES (Milli Rüzgar Enerjisi Sistemleri) projesi kapsamında geliştirilen 500 KW nominal güce sahip prototip rüzgar türbininin modellenmesine, denetimine ve benzetimine odaklanmaktadır. Aerodinamik, mekanik ve elektriksel alt sistemler S4WT (Samcef for Wind Turbines) ve Matlab/Simulink ortamında tasarlanmıştır. S4WT; prototip rüzgar türbininin birleşiminde kullanılan herbir mekanik aksamı seçmeyi, bu aksamların karakteristiklerini ve birbirleriyle olan bağlantılarını tasarlamayı ve prototip modelin analizlerinin yapılmasını sağlamaktadır. IEC 61400-1 ile uyumlu standart aksamlar (kule, şasi, rotor, rotor şaftı, dişli kutusu, generatör, generatör şaftı) S4WT ortamında kullanılmaktadır. Matlab/Simulink ortamında ise aerodinamik, mekanik ve elektriksel modellerin dinamik denklemleri modellenmiştir.Rüzgar türbinlerinin ana denetleme amacı, rüzgardan maksimum verimle yararlanmaktır. Ancak rüzgar türbini farklı rüzgar hızlarında aşırı yüklenmelerden de korunmalıdır. Bu denetleme amacını gerçekleştirebilmek için üretilen güç eğrisi, ideal güç eğrisine yakınsamalıdır. İdeal güç eğrisi, rüzgar hızına bağlı olarak rüzgardan elde edilebilecek optimum enerjiyi göstermektedir. Prototip türbin, 11 m/s nominal rüzgar hızında 500 KW nominal güce ulaşabilmektedir. İdeal güç eğrisinde, kısmi yük bölgesi ve tam yük bölgesi olmak üzere iki farklı çalışma bölgesi mevcuttur. Kısmi yük bölgesinde, rüzgar hızları nominal rüzgar hızından düşüktür. Tam yük bölgesindeki rüzgar hızları ise nominal rüzgar hızından yüksektir. İdeal güç eğrisini sağlamak için kanat açısı ve moment denetleyicileri tasarlanmıştır. Tam yük bölgesinde, rüzgardan elde edilen gücü nominal değerinde sınırlamak için kanat açısı fonksiyonu ve kazanç çizelgelemeli PI denetleyicisi S4WT ortamında birlikte kullanılmıştır. Matlab/Simulink ortamında ise oransal denetleyici (P), kanat açısını denetlemek için tasarlanmıştır. En uygun kazanç modu sabiti, S4WT ortamındaki moment denetlemesi için kullanılmıştır. Kayan kipli denetleyicisinden ise Matlab/Simulink ortamında moment denetiminde yararlanılmıştır. Her iki ortamdaki moment denetleyicileri, hem kısmı yük bölgesinde hem de tam yük bölgesinde uygulanmıştır.Gerçekçi rüzgar profilleri oluşturmak için, S4WT ile entegre edilebilen Turbsim ortamında tasarlanan Kaimal türbülans modeli kullanılmıştır. 500 KW prototip türbinin performans analizleri, güç üretim senaryosunun kısmi ve tam yük çalışma bölgeleri için S4WT ortamında yapılmıştır. Benzer analizler, Matlab/Simulink ortamında geliştirilen denetleyiciler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Prototip türbin, S4WT ortamında başlatma, acil durum, kapatma ve park etme gibi farklı senaryolarda kullanılarak test edilmiştir. Her iki ortamda gerçekleştirilen benzetim sonuçları oldukça başarılıdır.
Özet (Çeviri)
Wind energy is a renewable and sustainable kind of energy that is becoming increasingly important in the last decades. The technologies converting wind energy into usable forms of electricity are developed as alternatives to traditional power plants that rely on fossil fuels. The smallest wind turbines are used for applications such as battery charging or auxiliary power on boats; while large grid-connected wind turbines are designed to generate commercial electricity.This thesis focuses on modeling, control and simulation of a 500 KW prototype wind turbine that is being developed in the context of the MILRES (National Wind Energy Systems) Project in Turkey. Aerodynamic, mechanical, and electrical models are built in both Samcef for Wind Turbines (S4WT) and Matlab/Simulink environments. S4WT enables to choose eachof the turbine components to be used in the composition of prototype wind turbine model, to design their haracteristics and the way in which they are connected together and to analyze the behavior of the prototype model. The standard components (tower, bedplate, rotor, rotor shaft, gearbox, generator and coupling shaft) have been used compatible with the IEC 61400-1 in S4WT to perform the simulations. The dynamic equations of aerodynamic, mechanical and electrical models are also modeled in Matlab/Simulink environment. The main control purpose of the wind turbines is to maximize energy efficiency. However, the turbine must also be protected from excessive loads at different wind speeds. To achieve this goal, generated power curve should be close to the ideal power curve that depicts the optimum energy gathering from the wind depending on the wind speed. The prototype wind turbine is designed to have a nominal power of 500 KW at a nominal wind speed of around 11 m/s. Ideal power curve has two operating regions: Partial load operating region and full load operating region. Partial load operating region has wind speeds lower than the nominal wind speed and full load operating region has wind speeds above the nominal wind speed. The pitch and torque controllers are used to achieve an actual power curve that is very close to the ideal one. A pitch function and a standard PI controller withgain scheduling have been used to control the pitch angle of the blades to limit the power at the full load operating region in S4WT environment. In Matlab/Simulink environment, a simple Proportional (P) controller is used for the pitch controller. The generator torque which consists of an optimal mode gain method is employed in S4WT environment. A sliding mode controller (SMC) is utilized in Matlab/Simulink environment for controlling the torque. Torque controllers which are designed in both environments are used to control the power at both partial and full load operating regions.Kaimal turbulence model has been used to generate realistic wind profiles in TurbSim that can be integrated with S4WT. The performance analysis of 500 KW wind turbine prototype is done for both the partial load and full load operating regions under the power production scenario in S4WT environment. A similar analysis is also carried out in Matlab/Simulink environment using the models and controllers developed in this environment. The prototype turbine is tested under several other scenarios including start up, emergency stop, shut down and parked in S4WT. Simulation results both in S4WT and Matlab are quite successful.