Lavandula stoechas L. ve Salvia tomentosa Mill.'nın hastane patojenlerine karşı antimikrobiyal aktivitesi
Antimicrobial activity of Lavandula stoechas L. and Salvia tomentosa Mill. against hospital pathogens
  1. Tez No: 394474
  2. Yazar: BAHAR GEDİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖRKEM DÜLGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Tıbbi bitkilerin sağlık üzerine olan olumlu etkileri yüzyıllardır bilinmektedir. Lavandula stoechas L. ve Salvia tomentosa Mill. bitkileri Türkiye'de yetişen etnobotanik özelliği olan, halk arasında birçok hastalığın tedavisinde kullanılan iki bitki türüdür. Son zamanlarda bilim adamları kemoterapötik ilaçların yanı sıra doğal antibiyotik arayışı içerisine girmişlerdir. Dolayısı ile etnobotanik özelliği olan bitkiler dikkat çeker hale gelmiştir. Bu tez çalışmasında, Çanakkale bölgesinde halk arasında tedavi amaçlı kullanılan etnobotanik özelliği olan Salvia tomentosa ve Lavandula stoechas bitkilerinin, Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde enfeksiyon teşhisi konulan hastalardan izole edilen mikroorganizmalar üzerine antimikrobiyal aktivite düzeyleri belirlenmiştir. Bitkilerin kloroform, etanol ve etil asetat çözgenleri ile Soxhlet cihazında ekstraksiyonu gerçekleştirilmiştir. Çözeltilerin 25 µL, 50 µL ve 75 µL olmak üzere üç faklı konsantrasyonunun test mikroorganizmaları üzerine Disk Difüzyon Metodu ile antimikrobiyal aktivite düzeyleri belirlenmiştir. Çalışmanın sonucunda ise her iki bitkinin etanol ile elde edilen ekstresinin genel olarak diğer çözgenlere ve mukayese antibiyotiklerine oranla antimikrobiyal etkisinin yüksek olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The positive effects of the medicinal plants on health have been known for ages. Lavandula stoechas L. and Salvia tomentosa Mill. are the two species of plants which are grown in Turkey, has ethnobotany speciality and are used for the cure of many diseases by people. Scientists have recently begun a quest for natural antibiotics as well as chemotherapeutic medicines. Thereby, the plants which have ethnobotany speciality have drawn more attention. In this thesis research, the antimicrobial activity levels of Salvia tomentosa Mill and Lavandula stoechas plants which have ethnobotany speciality and are used for many diseases' cure among people in Çanakkale district against the microorganisms isolated from the patients who have been diagnosed with infection in The Research and Application Hospital of Duzce University have been determined. The extraction of the plants were executed with chloform, ethanol and ethyl acetate solutes via Soxhlet device. The antimicrobial activity levels of three different concentrations as 25 µL, 50 µL and 75 µL solutions against test microorganisms were determined via Disc Diffusion Method. As a result of the research, it was concluded that the antimicrobial effect of both plants' extract which was acquired with ethanol are higher in proportion to other solutes and antibiotics compared.