Diatomit ve zeolit ikameli beton içerisindeki donatı korozyonunun elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EIS) yöntemi ile incelenmesi
Investigation corrosion of reinforcement in diatomite and zeolite substituted concrete with electrochemical impedance spectroscopy (EIS) method
- Tez No: 394476
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNÜ GERENGİ, DOÇ. DR. YILMAZ KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Korozyon genel anlamda, malzemenin bulunduğu ortamda özelliklerini kaybederek parçalanması ve kullanılamaz hale gelmesi olarak tanımlanmaktadır. Korozyon olayı endüstrinin her bölümünde kendini göstermektedir. Teknolojinin bütün alanlarında metallerin kullanılması, inşaat sektörünün hızlı bir şekilde çelik konstrüksiyona yönelmesine neden olmaktadır. Dünya nüfusundaki hızlı artışın metal üretimiyle paralellik göstermesi, korozyona uğrayan cihazların bozulması veya arızalanması sonucu endüstriyel üretimin azalması, korozyon ürünü malzemelerin insan sağlığı ve çevre açısından son derece zararlı olduğunun iyice anlaşılması ve yeraltı maden yataklarının hızla tükeniyor olması gerçeği de korozyonun önemini arttırmaktadır. Betonarme yapıların en önemli dezavantajlarından biri donatı korozyonudur. Donatıda meydana gelen korozyon, kesit kayıplarının yanında donatı-beton aderansında da zamanla azalmaya neden olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, katkı malzemesiz (referans), %20 zeolit ve %20 diatomit ikameli beton numuneler içerisindeki nervürlü donatının, sanayide en çok kullanılan 0,5 M H2SO4 ve 1 M HCl asit içerisindeki korozyon mekanizmasını ortaya koymaktır. Elektrokimyasal Empedans Spektroskopisi (EIS) yöntemi kullanılarak ölçümler yapılmıştır. Yapılan deneyler sonucunda %20 zeolit ikameli beton numunelerindeki beton ve donatı dirençlerinin; %20 diatomit ikameli ve referans betona göre daha fazla olduğu, dolayısı ile daha az korozyona uğradığı saptanmıştır. Ayrıca, beton numunelerinin ve içerlerindeki donatının HCl ortamına kıyasla H2SO4 ortamında daha çok fiziksel ve elektrokimyasal değişime uğradıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Corrosion, in general, is defined as the disintegration of the properties in a material which consequently renders it unusable. Corrosion can be seen in every branch of industry. The use of metal in every field of technology has rapidly steered the construction industry in the direction of steel construction. The precipitous increase in the world population shows parallels with metal production. It is thoroughly understood that the deterioration of equipment or its malfunction due to corrosion results in the reduction of industrial production and that the by-products of corroded materials are extremely harmful to human health and the environment. In addition, the fact that underground mineral deposits are rapidly running out further increases the significance of corrosion. One of the major disadvantages of reinforced concrete structures is the corrosion of the steel reinforcement. Corrosion occurring in the reinforcement, over time, leads to reduction of the steel-concrete bond and to section losses. The aim of this study was to reveal the corrosion mechanism in ribbed reinforcement within additive-free (reference), 20% zeolite-doped and 20% diatomite-doped concrete samples, through exposure to 0,5 M H2SO4 and 1 M HCl, the most commonly used acids in industry. Measurements were carried out using Electrochemical Impedance Spectroscopy (EIS). Results of the experiments showed that the resistance of the 20% zeolite concrete sample and reinforcement was greater than that of the 20% diatomite and the reference concrete samples and accordingly, the 20% zeolite sample was found to have undergone less corrosion. In addition, more physical and electrochemical changes were seen in the concrete samples and reinforcement in the H2SO4 medium compared to the HCl.