Mobil ortamlar için güvenli veri iletişim kanalı geliştirilmesi
Development of secure data communication channel for mobile environments
  1. Tez No: 394477
  2. Yazar: HÜSEYİN BODUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RESUL KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kriptoloji bilgi güvenliğini içeren bilim dalıdır. Bir verinin iletim ortamına gönderilmeden önce okunmaz hale getirilmesi, hedefine ulaştıktan sonra ise karşı tarafın veriyi yeniden okunabilir haline çevirebilmesi için kullanılan şifreleme konularının genel adıdır. Veri güvenliğinin üst düzey olduğu alanlarda veri şifreleme algoritmaları ön plandadır. Bu çalışmada web servisleri aracılığıyla mobil platform üzerinde güvenli haberleşmenin sağlanabilmesi için, iletim ortamına bırakılacak ve ortamdan alınacak verilerin şifreleme algoritmalarıyla şifrelenip aktarılması sağlanmış, iki asimetrik şifreleme sistemi olan RSA [1] ve Eliptik Eğri [2] şifreleme sistemleri ile iletim verisi üzerinde şifreleme ve şifre çözme işlemleri uygulanıp, kıyaslamaları yapılmıştır. Bu yapıların performans karşılaştırmaları incelenip, alınan sonuçlar analiz edilmiştir. Analizlerden elde edilen bilgilere göre, mobil cihazlarda eliptik eğri şifreleme sisteminin RSA'ya oranla daha küçük anahtar boyutu ile daha güvenli, daha karmaşık şifreleme yaptığı belirlenmiştir. Anahtar üretme, şifreleme, şifre çözme, şifreli mesajı iletme sürelerinin karşılaştırılması sonucunda daha küçük anahtar boyutlarına sahip Eliptik eğri siteminin daha kısa sürede sonuca gittiği görülmüştür. Doğru algoritma ve anahtar boyutlarının seçiminde, yapıların birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cryptology is the branch of science that contains the information security. It is the general name of the encryption issues used for making the data unreadable before sending it to the transmission medium and translating it into readable form again after reaching the other side. Data security algorithms are in the foreground in the areas which have high level of data security. In this study, transfering and encryption of datas which were leaved and received from the transmission medium by encryption algorithms were ensured in order to provide secure communications on mobile platforms through web services. Encryption and decryption operations were applied on transmitted data with RSA[1] and Elliptic Curve Cryptography [2] which are two asymmetric encryption systems and the comparisons were made. The information obtained by the analysis, it was expressed that elliptic curve cryptosystem provides safer and more sophisticated encryption with smaller key sizes compared to the RSA cryptosystem on mobile platforms. A result of the comparison of key generation, encryption, decryption, encrypted message transmission times, it was stated that encryption, decryption and transmission times with Elliptic curve system which has smaller key sizes lasted shorter than RSA system. In the selection of the right algorithm and key sizes, it was stated that what the advantages and disadvantages of structures were according to each other.