Mikronize filtre perlitin betonda mineral katkı malzemesi olarak kullanımı
Using micronized filter pearlite as admixture material in concrete
- Tez No: 394488
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATAKAN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Ülkemizde son yıllarda gelişen ekonomiye paralel olarak inşaat sektöründeki artış beraberinde yapı malzemelerinin tüketimini de arttırmıştır. Yapı malzemeleri arasında genel değerlendirme yapıldığında tüketimi ve proje maliyeti en büyük kalemlerinden biride çimentodur. Beton maliyetlerini de etkileyen bu husus, araştırmacıları çimentonun betondaki miktarını azaltacak alternatif malzeme arayışlarına yönlendirmiştir. Çimentonun azaltılabilmesi için“Mineral (Puzolan) ve Kimyasal Katkı”malzemelerinin kullanımı araştırmalara konu olmaktadır. Bu çalışmada, Puzolanik Mikronize Filtre Perlitin mineral katkı olarak betondaki performansı incelenmiştir. Deneylerde“CEM I 42,5R”ile“CEM II A-LL 42,5R”olarak iki farklı çimento tipi kullanılmıştır. C25/30 beton sınıfı ön görülmüştür. Çimento tiplerine göre 1m3 beton için kullanılacak çimento miktarları tespit edilmiştir. Beton karışımlarında tespit edilen toplam bağlayıcı miktarı sabit kalmak şartıyla azalan her çimento miktarına karşılık mineral katkı ilavesi yapılmıştır. Her çimento tipi için biri şahit karışım olmak üzere toplamda 14 ayrı beton karışımı yapılmış ve bu karışımlardan 168 adet 15cmX15cmX15cm'lik beton küp numuneler alınmıştır. Alınan küp numuneler 3, 7, 28, 45, 60 ve 90. gün sürelerle beton kür havuzunda bekletilmiştir. Deney sonuçları MFP'nin beton karışımında her iki tip çimento ile birlikte alternatif bir bağlayıcı malzeme olarak kullanılabileceğini göstermiştir. MFP karışımlı betonların basınç dayanım sonuçları şahit betonların basınç dayanım sonuçlarına göre düşük kalmıştır. Dayanım sonuçları incelendiğinde MFP'in toplam bağlayıcının ortalama %13 oranında daha etkin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, Genetik Algoritma optimizasyon yöntemi ile dayanım sonuçları incelenmiş ve aynı ortam koşulları sağlanması ve benzer özellikli malzemeler kullanılması şartıyla karışım yapmadan Genetik Algoritma yaklaşımı kullanılarak ön bir dayanım tahmininin yapılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Increase in Construction sector is paralel to economy which has developed recently in our country and brings about the growth in consumption of building materials. When a general assessment is made among the building materials, concrete has the highest cost. This matter, influences the concrete costs and it embarks researchers on a quest which will reduce the amount of cement in concrete. Using Mineral (Puzolan) and Chemical Additives in order to reduce the amount of cement, is mentioned in researches. This study analyzes the performance of Puzolanic Micronized Filter Pearlite in concrete. Two types of cement,“CEM I 42, 5R”and“CEM II A-LL 42,5R”have been used in experiments. C25/30 concrete class is used as a base. Considering the types of cement, amount of cement to be used for 1 m3 concrete, has been determined. Provided that total binding material amount, which is detected in concrete mixtures remains stable, mineral additives are added according to volume of cement. Totally 14 different concrete mixtures including one reference concrete mixture, have been prepared for every type of cement. 15x15x15 centimeters 168 concrete cubes have been taken as sample from these mixtures. The cube samples have been kept in curing pool for 3,7,28,45,60 and 90 days. Experiment results showes that MFP can be used as an alternate binding material together with both types of cement. MFP mixtured concretes has exhibited less resistance to pressure than Reference concretes, according to the results. After analyzing resistance results, it has been detected that total binding material of MFP is 13 percent more efficient. Moreover, the resistance results was analyzed by Genetic algorithm optimization method. Providing that we enable the same environmental conditions and use the same materials, without making a mixture and using Genetic Algorithm Approach will enable a pre-resistance prediction.