Ege bölgesi için ümitli bazı pamuk çeşitlerinin (gossypium hirsutum L.) verim ve kaliteleri üzerine araştırmalar
- Tez No: 10359
- Danışmanlar: PROF. DR. Ş. HAZIM EMİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ABSTRAKT Araştırma 1987 yılında Menemen ekolojik koşullarında bölge için ümitli 9 pamuk çeşidinin (Gossypium hirsutum) serim ve kalitesi üzerine bir araştırmadır. Deneme Tesadüf Blokları Deneme Deseninde 4 tekerrürlü olarak düzenlenmiş tir. Varyans Analizleri“F”testine göre yapılmıştır. Kütlü Verimleri; 182,5 kg/da ile 259.5 kg/da arasın da değişmiştir. En yüksek verimi 259,5 kg/da'la ST-250/1 i kinci sırada 254 kg/da'la Nz.87 vermiştir. Lif uzunluğu 1.105 inch (Nazilli 87) ile 1.135 inch (ST- 250/2) arasında, Mikronoire index değerleri 4.3 (ST-250/2 ve Nazilli 66-100 79 - 13) ile 5.0 (Nazilli 66/100) arasında, Pressley muka vemet değerleri ise, 68.57 (Deltapine 90) ile 89.52 (Nazil li 84) arasında değişen değerler vermiştir. Çırçır randıma nı % 34.5 (ST-250/1) ile % 43.9 (Nazilli-87) arasında de ğişmiştir. Ayrıca çalışmada çeşitlerin tohum özel likleride incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research in which yield anchqaality. characteristics of cotton cuttivars were studied for Menemen ecological region in 1987. The experiment was arranged in randomized block design with four replications“F”test was used in varyans analayses. Yields varied form 182.5 kg/da to 259.5 kg/da. The highest yield was obtained from ST. 250/1 and Nz.87 with 259.5 kg/da and 254 kg/da respectively. Fiber length, fiber fineness, pressley strength varied between 1.105 inch. (Nz.87) and 1.135 inch. (ST. 250/2), 4.3 (ST. 250/2 and Nz. 66-100 (79-13) and 5.0 (Nz. 66-100), 68.57 (Deltapine -90) and 89.52 (Nz.84) respectively. Gining efficiency varied between % 34.5 (ST. 250/1) and % 43.9 (Nz.87). In addition to these, seed characteristics of cultivars were studied.