İyonik sıvıların kullanılmış ağartma toprağından üretilen adsorbentlerle adsorpsiyonu
The adsorption of ıonıc lıquıds by the adsorbents produced from spent bleachıng earth
  1. Tez No: 394561
  2. Yazar: GÜLŞAH KOTİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MAHRAMANLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bir iyonik sıvı, sıvı haldeki tuzdur. Bazı özelliklerinden dolayı iyonik sıvılara olan ilgi büyüktür. Kararlıdırlar, yanıcı değildirler ve çözünürlükleri çok düşüktür. Aynı zamanda iyi çözücüdürler. Bu özelliklerinden dolayı iyonik sıvılar kimya endüstrisinin farklı alanlarında kullanılmıştır. Sularda bulunan iyonik sıvılar birçok yazar tarafından bildirilmiştir. Kullanılmış ağartma toprağı yenilenebilir yağ proseslerinin bir katı atığıdır. İki bileşeni vardır; filtre işleminden uzaklaştırmadan kalan yağ ve montmrollonit kil. Bu madde kuru ya da yaş depolama şartlarında doğrudan bozulur. Bu atığın minimize edilmesi için atıktan adsorbent elde edebiliriz ve bu çevresel ve ekonomik olarak iyi bir çözümdür. Bu çalışmanın amacı sulu çözeltilerden iyonik sıvıların uzaklaştırılması için kullanılmış ağartma toprağından elde edilen adsorbanların adsorpsiyon kapasitesini incelemektir. İyonik sıvılardan 1 hekzil-3-metil-imidazolyum klorür , 1-butil-3-metil-imidazolyum klorür, 1-butil-3-metil-imidazolyum metil sülfonat, 1-metil-3-oktaimidazolyum klorür sulu çözeltilerinin kullanılmış ağartma toprağından elde edilen adsorbentler üzerine adsorpsiyonu zamanın, başlangıç konsantrasyonunun pH ve sıcaklığın fonksiyonu olarak çalışıldı. Adsorbentin adsorpsiyon kapasitesini anlamak için Langmuir ve Freundlich izotermleri kullanıldı ve her bir iyonik sıvı için bu izotermlerin sabitleri hesaplandı. Her bir çözünen madde için adsorpsiyon kinetiği incelendi. Sıcaklık ve pH etkileri incelendi ve her bir iyonik sıvı için ΔG0, ΔH0 ve ΔS0 değerleri hesaplandı. Adsorpsiyon prosesi Lagergren eşitliğine uydu. Kullanılmış ağartma toprağından elde edilen adsorbentlerin sulardan iyonik sıvıların uzaklaştırılması için etkin bir adsorbent olarak kullanılabilme potansiyeline sahip olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
An ionic liquid is a salt in the liquid state. There is a great interest in ionic liquids due to their some properties. They are stable, non-flameable and their solubility is very low. They are also good solvents. Ionic liquids have been used in different areas of chemical industry due to these properties. Ionic liquids in waters have been reported by many authors. Spent bleaching earth is a solid waste from edible oil processing industry. It has two components: residual oil not removed filter pressing and montmrollonite clay. This material is disposed of directly to landfill option either dry or as a wet slury. In order to minimise this waste, we can produce adsorbant from this waste and this can be a good solution from an environmental an economic standpoint . The aim of this study is to investigate the adsorption capacity for the removal ionic liquids from aqueous solutions by the adsorbent produced from spent bleaching earth. The adsorption of ionic liquids 1-hexyl-3-methylimidazolum chloride , 1-butyl-3-methylimidazolium chloride, 1-butyl-3-methylimidazolium methyl sulphonate, 1-methyl-3-oktalimidazolium chloride, from aqueous solution onto the adsorbents produced from spent bleaching earth was studied as a function of time, initial concentration, pH and temperature. In order to understand the adsorption capacity of adsorbent the Langmuir and Freundlich isoterms were used and constants of these isoterms were calculated for each ionic liquids. Adsorption kinetics for each solute was studied. Effect of temperature and pH was studied and values of ΔG0, ΔH0 and ΔS0 for each ionic liquid were calculated. Adsorption process for each solute followed the Lagergren equation. It was shown that adsorbents produced from spent bleaching earth had the potential to be used as an effective adsorbent forthe removal of ionic liquids from waters.