Politics of everyday life: Solidarity - based organization and squatting in an Istanbul neighborhood
Gündelik hayatın politikası: Bir İstanbul mahallesinde dayanışma temelli örgütlenme ve işgal
  1. Tez No: 394999
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZGE IĞDIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP KADİRBEYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez, hem kurumsallaşmış hem de devlet odaklı çok sayıda siyasal katılım şekli üzerinden kamusal alanlar ve özel alanlar ile etkileşimde bulunan ve gelişmekte olan siyasal eylem dağarcığının yanı sıra, son zamanlarda ortaya çıkan gündelik hayatın politikasını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çerçevede, tek bir vaka çalışması üzerinden bu tez, 2013 yılında Gezi Direnişi'nin hemen ardından Istanbul'da oluşturulan mahalle örgütlenmelerinden biri olan Yeldeğirmeni Dayanışması'nı konu edinmektedir. Bu çalışma, Yeldeğirmeni Dayanışması vakasının örgütsel yapısı, hedefleri ve amaçları bağlamında, siyasal katılım için çok boyutlu (siyasal katılım için kurumsal ve kurumsal olmayan ) ve çok amaçlı (siyaseti hem kamusal hem de özel alanlarda etkilemeyi amaçlama) yöntemler sunduğunu ortaya koymaktadır. Bu sebeple, devlet odaklı siyasete katılım düzeyini ölçen kurumsallaşmış yöntemlerle ilgili çalışmaların aksine bu tez, vatandaşların siyasi tercihleri, kurumsal olmayan siyasi eylemlere dahil olma nedenleri, siyasal katılımın kurumsal ve kurumsal olmayan biçimleri arasındaki etkileşim, kurumsal olmayan eylemlerin sosyal değişimi teşvik etme potansiyeli ve sosyal olarak inşa edilen komşuluğun ikamet eden kişilerin hem kurumsal hem de kurumsal olmayan eylemlere ilişkin tercihleri üzerine etkileri hakkında ayrıntılı açıklamalar sunarak gündelik hayatın politikası literatürüne katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore emerging political action repertoires that interact in both public and private arenas, through multiple forms of both institutionalized, state oriented forms of political participation and more recently emerging the politics of everyday life. To this end, through a single case study, this thesis examines Yeldeğirmeni Solidarity which is one of the neighborhood organizations in Istanbul established in the aftermath of the Gezi Resistance in 2013. This thesis finds that in terms of its organizational structure, its targets and its goals, the case of Yeldeğirmeni Solidarity provides an example for the multi-dimensional (including both institutional and non-institutional activities for political engagement) and multi-targeted (aiming to affect politics both in public and private spheres) modes of political participation. Therefore unlike the studies on institutionalized forms of political participation which measure the level of engagement in governmental politics, this thesis contributes to the literature on political participation by providing detailed explanations regarding political preferences of citizens, their reasons to engage in non-institutional political activities, the interaction between institutional and non-institutional modes of political participation, the potentiality of non-institutional activities in promoting social change and the effects of the neighborhood as a socially constructed space on the residents' choices regarding engaging in both institutional and non-institutional activities.