A critical review of Marxist historiography on transitions: Antiquity, feudalism, capitalism
Geçişler üzerine Marksist tarihyazımının eleştirel bir değerlendirmesi: Antikite, feodalizm, kapitalizm
  1. Tez No: 395000
  2. Yazar: EZGİ BURCU IŞIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL TERZİBAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 322
Özet
Bu tezin temel amacı, tarihsel dönüşüm sorunsalını, üretim biçimleri arasındaki geçişler ekseninde, yapısal dönüşüm ve kriz, niceliğin niteliğe dönüşümü ve tarihi geriye doğru okuma kavramlarından oluşan bir çerçeveye yerleştirmektir. Bu amaçla, mevcut çalışma kapitalizme ve feodalizme geçiş problemleri üzerine odaklanmakta ve karşılaştırmalı bir bakış açısının, bu tarihsel geçişlerin değişim dinamikleri açısından taşıdıkları benzerlik ve farklılıkların anlaşılmasına ve tarihsel sorunsala dair bir kavrayış geliştirilmesine katkıda bulunabileceğini savunmaktadır. Analiz bu geçişler üzerine yazılmış, ağırlıklı olarak Marksist ve Marksiyen bir yönelim gösteren ikincil kaynakların eleştirel okuması ve detaylı tartışması üzerine kuruludur. Dolayısıyla, Marksist tarihyazımının siyasi ve ideolojik çevrelerle ilişkisi üzerinden tartışılması, analizin ikinci kısmını oluşturacaktır. Temel tarihsel odağa ek olarak, bu tartışmaların güncel sonuçları ve politik uzantılarına da değinilecektir. Dolayısıyla, bu tez, geçiş sorunsalına yaklaşım konusuna bazı yeni bakış açıları geliştirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main objective of the present thesis is to locate the question of historical transformation, in the form of a transition from one mode of production into another, in a framework comprised of the notions of structural contradiction and crisis, transformation of quantity into quality and reading history backwards. To this end, this study focuses on the historical problems of the transition to capitalism and to feudalism, respectively, from a comparative perspective with the hope that the similarities and the differences between the mechanisms of change behind each historical transition may offer some insight into the problematique at hand. The analysis is based on critical reading and detailed discussion of the secondary sources, and predominantly Marxist and Marxian literature, on these historical transitions. Accordingly, a discussion of the Marxist/Marxian historiography on the question of transition in relation to the broader context of the political and ideological environments constitutes the second layer of analysis. In addition to the main historical focus, some contemporary extensions as well as political implications of these debates are also discussed. This thesis, therefore, aims to point out some new perspectives from which it is possible to approach the problem.