İmam Mâtürîdî'nin Te'vîlâtü'l-Kur'ân adlı eserinde Mu'tezile'yi tenkit ettiği âyetler
The ayats that Maturidi criticizes mutazila on his book named Tawilat al-Quran
- Tez No: 395020
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSHAK ÖZGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada Mâtürîdî'nin Mu'tezile'ye yönelik eleştirileri mukayeseli şekilde ele alınmıştır. Mâtürîdî'nin Mu'tezile'yi tenkit ederken delil olarak kullandığı ayetler tespit ve tasnif edilmiş, mezkûr delillerdeki istidlal metotları incelenmiştir. Çalışma esnasında Mâtürîdî'nin Mu'tezile'yi temel olarak aslah, hidâyet, kulların fiillerinin yaratılması, istitâat, menzile beyne'l-menzileteyn, şefaat ve ecel meselerinde eleştirdiği görülmüştür. Mâtürîdî'nin eleştirilerinin sebebinin Mu'tezile'nin Allah'ın sıfatları konusundaki görüşlerini reddetmek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sırasında Mâtürîdî'nin Mu'tezile'yi tenkit ederken aklî ve naklî delilleri kullanma biçimlerinin dirâyet metoduna etkileri gözlemlenmiştir. Mâtürîdî'nin âyeti ayetle tefsir ettiği, hükümler arasındaki benzerlikleri tespit edip kıyasa başvurduğu, muhalifin iddiasının doğuracağı olumsuzlukları ortaya koyan bir eleştiri yöntemi kullandığı tespit edilmiştir. Sebir ve taksim yöntemini kullanan Mâtürîdî nakil odaklı tümden gelim ve akıl odaklı tüme varım metodunu uygulamıştır. Tenkitlerinde bir yandan muhalifin görüşleri arasındaki tutarsızlıkları ortaya koyarken diğer yandan Arap dilindeki sahih kullanımları delil getirmiştir. Mâtürîdî'nin Mu'tezile'ye yönelik eleştirileri onun dirayet metodunu belirleyici şekilde etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
Al Maturidi's tafsir called Ta'wilat al-Qur'an was lesser known book until recently. The fact that his tafsir has survived today gives an opportunity to academia. Because it is first of its kind as a tafsir al-diraya. In this book, there are not only detailed information on the science of Qur'an (Ulum al-Qur'an) but also coprehensive discussions on a lot of problems concerning other Islamic sciences like kalam or fiqh. it clears up and criticizes the views of other sects in that period as well. Meanwhile the most criticized sect is Mu'tazila. The main purpose of this study is to ascertain the verses (ayat) that Al Maturidi uses as a proof against Mu'tazila. Because his critics against Mu'tazila considerably shape his interpretation method. In this verses, first and foremost he criticizes Mu'tazila and consequently his own iterpretation unfold. This study embraces all of these discussions elaborately.