İmâm Mâtürîdî'nin Te'vîlâtü'l-Kur'ân adlı eserinde zâtî sıfatlar
Intrinsic attributes in Māturīdī's work titled Ta'wīlāt Al-Qur'ān
- Tez No: 686765
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KILIÇ ASLAN MAVİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Zâtî sıfatlar bahsi, İslâmî düşünce geleneğinde tüm ekolleri ilgilendiren bir problemdir. Ekoller, tanrı-âlem anlayışlarını sıfatlar üzerine inşa etmiştir. Fakat bu konu, diğerlerine göre kelâm ilmi açısından daha fazla önem arzetmektedir. Çünkü kelâmcılar âlemin sonradan yaratılmış olduğunu savunmuştur. Bununla birlikte kelâmda, Yaratıcı'nın âlemin işleyişine müdahalesi, ilâhî sıfatlar ile açıklamışlardır. Çalışmanın konusunu teşkil eden zâtî sıfatlar ise Allah'ın zâtına nispet edilen niteliklerdir. Zâtî nitelikler Allah'ın nasıl bir varlık olduğu ile ilgili tasavvur oluşturmak için insanlara yol gösterir. Bu açıdan bakıldığında dinî düşüncenin oluşumunda en önemli faktördür. Araştırmada, İmâm Mâtürîdî'nin Te'vîlâtü'l-Kur'ân isimli eserinde ortaya koyduğu zâtî sıfat anlayışı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The issue of intrinsic attributes is a problem that concerns all schools in the tradition of Islamic thought. Schools built their understanding of God-realm on attributes. However, this issue is more important than the others for the science of kalām. Because theologians argued that the universe was created later. However, in kalâm the intervention of the Creator in the functioning of the world is explained by divine attributes. The intrinsic attributes, which are the subject of the study, are the attributes of Allah relative to himself. Intrinsic attributes guide people to form an image of what kind of being Allah is. From this point of view, it is the most important factor in the formation of religious thought. In the research the sense of intrinsic attributes revealed by Imam Māturīdī in his work named Ta'wīlāt al-Qur'ān was examined.