Toplumsal barışın tesis edilmesinde farklı din mensupları arasındaki diyalog ve Kuzguncuk örneği
Dialogue between different religions in establishing social peace and example Kuzguncuk
  1. Tez No: 395035
  2. Yazar: MEHMET GÖKHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR KÖMEÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Şah Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Modern düşüncenin doğuşuyla birlikte batı dünyasında bilimden sanata, sosyal hayattan siyasete ve daha bir çok alana kadar önemli değişimlerin olduğu gözlemlenmiştir. Modernizmin önemli bir sonucu olarak kabul edilen küreselleşme ile birlikte, batı dünyasında oluşan bu değişimler, batı dışı toplumlara da özellikle kitle iletişim araçlarının gelişimiyle birlikte ihraç edilmiştir. Küreselleşen dünyamızda artık çok farklı dine ve kültüre mensup insanların yaşadığı semtler ve şehirler oluşmaya başlamıştır. Farklı din ve kültürden oluşan toplumlarda, toplumsal barışın sağlanması çok önem arz eden bir sorun haline gelmiştir. Bu çalışma farklı dine ve kültüre mensup insanların oluşturduğu toplumlarda, toplumsal barışın sağlanması adına farklı dine mensup insanlar arasında“diyalog”kurulmasının gerekli olduğunu düşünmektedir. Çalışmanın iki önemli iddiası bulunmaktadır. Birincisi, diyalog ile ilgili yapılan tartışmaların çoğunlukla teolojik olduğu ancak diyalogu gerektiren durumların yani sebeplerin ise sosyal durumlar olduğudur. Dolayısıyla gerekleri itibari ile sosyal olan bir meselenin, sonuçları ve çözümleri de sosyal bir zeminde tartışılmalıdır. İkincisi, diyalog tartışmalarının genellikle soyut bir şekilde yürütüldüğü gözlemlenmiş, somut bir örnek arayışına girilmiştir. Bu bağlamda farklı din ve kültürü içinde barındıran, uzun yıllardır birlikte yaşamın bir sembolü olan ve toplumsal barışı sağladığını gördüğümüz“Kuzguncuk”semti başarılı bir örnek olarak görünmektedir. Bu çalışma Kuzguncuk'un zikredilen anlamda bir örnek olduğunu semtin sakinleri ile yapılan mülakatlar, 6 -7 Eylül gibi hadiseler ve daha bir çok öne çıkan husus ile ortaya koymaya çalışmaktadır. Sonuç olarak da tecrübe edilen örneğin geleceğe taşınması ve daha farklı toplumsal durumlarda da örnek olması açısından iki öneri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the birth of modern science in the western world it has been observed that there are important changes from scince to art, social life to politic and to many more areas. With globalization, which is regarded as an important result of modernism, the changes that occured in westen world have been exported to the non-western societies with the development of the mass madia in particular. In our globalizing world, neighbourhoods and cities where people belong to very distinct religion and culture live in have began to form. In societies composed of different religions and cultures, ensuring the social peace has been a problem that requires great attention. This study considers that in order to ensure social peace among people of different religions, establishment of dialogue is required within societies formed by people who belong to various religions and cultures. The study has two important claims. First, the debates that carried out with dialogue are mostly theological but as for conditions namely causes requiring dialogue are social situations. Consequently as required by a matter which is social, its consequences and solutions should be discussed in a social floor as well. Secondly, it has often been observed that dialogue discussions are conducted in an abstract way and has been untertaken a concrete model search. In this context, hosting various religions and cultures, for many years being a symbol of living in unity and that we vitness that it is ensuring the social peace the district of“Kuzguncuk”is cosidered as a succesful model. This study is aiming to put forth that Kuzguncuk is a model in mentioned meaning with the help of interviews with district's residents, with 6 -7 September events and a lot more prominent issues. As a result, conveyance of the experinced“model”to future and in terms of setting an example in more different communal situations, this study offers two suggestions.