Katma değer vergisi iadelerinde tecil terkin sistemi ve muhasebeleştirilmesi
  1. Tez No: 395213
  2. Yazar: NUR KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Katma Değer Vergisi Kanunu'ndan yola çıkarak söz konusu uygulamayla ilgili tüm tebliğ ve sirkülerler tarandı. Konunun gelişimini takip edebilmek için zaman içinde değişen uygulamalara da yer verildi. Muhasebe uygulamalarında ise karşılaşılabilecek her türlü sonucu içeren örnekler kullanıldı. Vergilendirmede önemli bir yeri olan Katma Değer Vergisi (KDV) de bu çalışmalar içinde önemli bir paya sahip olmuştur. İhracatı teşvik etmek için Türk Katma Değer Vergisi Kanununda“İhracat İstisnası”başlığı altında düzenlemelere yer verilmiştir. ihracata konu malın üretimi ve tedarikinde katlanılan yüklerin iadesi olan KDV iade sistemi ihracatçıların finansmanında ve uluslararası rekabetlerinde önemli bir unsur olmuştur.
Özet (Çeviri)
All applications and circulars based on the law of the value added tax ( VAT ) were screened. In order to follow the development of this subject was given also to the changing processes over the time. All kind of examples were used which may be encountered in the accounting applications. VAT has also been a significant share in this work which has an important place in the Taxation. The arrangements in the Turkish VAT law under the hood of ''Export Exemption '' are given to promote the export. VAT refund system to manufacturing and supplying of export goods has been an important element in the financing of exporters and their international competition.