An assignment algorithm for nurses using hl7
Hemsıreler ıcın saglık sevıyesı 7 kullanan atama algorıtması
  1. Tez No: 395451
  2. Yazar: ERDEM OKUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SÜLEYMAN ÜNLÜTÜRK, YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akıllı Mühendislik Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Her gün artan sayılarla bir çok hasta hastanelere geliyor. Bazıları kontrolleri için, bazılarıysa daha farklı ve belki de daha ciddi problemlerle. Durumlarına göre bazen hastalar, bir ya da bir kaç gün hastanede kalmak zorunda kalabiliyorlar. Hemşire çizelgesi Problemi tam da bu noktada ortaya çıkıyor. Hemşireler, hastanede kalan hastalardan bütün gün sorumlu. Tabi ki hastane tarafında bu hastalar bir iş yükü oluşturmakta ve bu yük hemşirelere eşit olarak dağıtılmalı. Bu işlem baş hemşire tarafından gerçekleştiriliyor. Ne yazık ki böyle bir dağıtım, hemşireler arasında her zaman eşit iş yükü sağlayamıyor. Bazı durumlarda hastaların bulunduğu odalar paylaştırılıyor ancak bu odaların bazılarında tek hasta varken, bazılarındaysa 4 ila 6 hasta olabiliyor. Dahası bu hastaların durumları ve ihtiyaçları birbirinden farklı. Bu tezde iş yükü dağılımını otomatik ve daha eşit hale getirmek için tasarlanan bir algoritma sunuluyor. Bu algoritma, hastaları bulundukları yatak bilgisi ve ihtiyaç durumlarını göz önünde bulundurarak hemşirelere dağıtacaktır.
Özet (Çeviri)
Everyday an increasing number of patients come to the hospitals for several reasons. Some of them does check-ups, others have different or maybe serious problems. Depending on their situation, patients sometimes must stay at the hospital for few days or more. That is where nurse scheduling problem comes in. Nurses are responsible for the patients that stay at the hospital all day long. Of course, from the hospital's point of view, there is a workload for these patients and it has to be split among the nurses equally. This is done by nurse manager or head-nurse manually. Unfortunately manual distribution does not always create equal distributions for the nurses. In some cases they share the rooms where patients stay but some of these rooms have only one patient whereas the others may have up to 4 or 6 depending on the hospital. Moreover, the patients may have different conditions. In order to make distribution process automated and equal an algorithm is proposed in this thesis. This algorithm will distribute patients to nurses using the number of beds occupied and the patient acuity level as parameters.