Sun position estimation on time-lapse videos for augmented reality applications
Artırılmış gerçeklik uygulamaları için hızlandırılmış çekim videolarda güneş pozisyonu tahmini
  1. Tez No: 395470
  2. Yazar: HASAN BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR GÜDÜKBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Artırılmış Gerçeklik (AG) ortamlarındaki sanal nesnelerin gerçekçi bir şekilde aydınlatılması görsel uyumluluğun sağlanması açısından önemlidir. Bu tez hızlandırılmıs çekim videolarda aydınlatma tahminini kolaylaştıran özgün bir yaklaşım önermekte ve AG teknolojisiyle hızlandırılmıs çekim videoların görsel olarak uyumlu bir şekilde birleşmesine olanak sağlamaktadır. Önerilen yaklaşım ana ışık kaynağının Güneş olduğu iç ve dış ortamlarda çalışmaktadır. Bu yaklaşımda, ilk olarak ortamın aralıklı ışınım haritasını çıkarmaya çalışan mevcut bir aydınlatma tahmin yöontemi kullanılarak Güneş'in ilk pozisyonunu tahmin edilir. Daha sonra hızlandırılmış çekim videodaki sert yer gölgeleri enerjiye dayalı piksel bazlı bir yöntem kullanılarak takip edilir. Bu yöntem gölgeleri oluşturan piksellerin enerji değerlerini gölgeleri takip etmek için kullanmayı amaçlar. Önerilen yöntem iç ve dış ortamlarda çekilmiş çeşitli hızlandırılmış çekim videolarda denenmiş ve başarılı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Realistic illumination of virtual objects on Augmented Reality (AR) environments is important in terms of achieving visual coherence. This thesis proposes a novel approach that facilitates the illumination estimation on time-lapse videos and gives the opportunity to combine AR technology with time-lapse videos in a visually consistent way. The proposed approach works for both outdoor and indoor environments where the main light source is the Sun. We first modify an existing illumination estimation method that aims to obtain sparse radiance map of the environment in order to estimate the initial Sun position. We then track the hard ground shadows on the time-lapse video by using an energy-based pixel-wise method. The proposed method aims to track the shadows by utilizing the energy values of the pixels that forms them. We tested the method on various time-lapse videos recorded in outdoor and indoor environments and obtained successful results.