Exceptional Belyi Coverings
Özel Belyi Örtmeleri
- Tez No: 395469
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEXANDRE KLYACHKO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Özel Belyi Örtmesi ya dallanma şeması ile ya da karşılık gelen“çocuk çizimi”ile tek türlü belirlenmiş bağlantılı Belyi örtmesidir. İyi bilinen örnekleri devirli örtmeler, dihedral örtmeler ve Chebyshev örtmeleridir. Bu listeye, karşılık gelen Belyi fonksiyonları ile birlikte rasyonel tek türlü belirlenmiş örtmelerin sonsuz serilerini ekledik. Rasyonel tek türlü belirlenmiş örtmenin tanım cismini kısaca tartıştık ve gösterdik ki bu cisim ya Q ya da onun ikinci dereceden bir genişlemesidir. Var olan teoriler cinsi 1 olan tek türlü belirlenmiş bir örtmenin tanım cisminin derecesini sınırlamıyor. Bu tür örtmelerin sayısının sonlu ya da sonsuz olduğu ucu açık bir sorudur. Maple araştırması derecesi 18 ya da daha az ve cinsi g > 1 olan tek türlü belirlenmiş örtmeyi bulamadı. Tek türlü belirlenmiş hiperbolik örtmelerin yokluğu, açıklayamadığımız bir gizemdir.
Özet (Çeviri)
Exceptional Belyi covering is a connected Belyi covering uniquely determined by its ramification scheme or the respective dessin d'enfant. Well known examples are cyclic, dihedral, and Chebyshev coverings. We add to this list a new infinite series of rational exceptional coverings together with the respective Belyi functions. We shortly discuss the field of definition of a rational exceptional covering and show that it is either Q or its quadratic extension. Existing theories give no upper bound on degree of the field of definition of an exceptional covering of genus 1. It is an open question whether the number of such coverings is finite or infinite. Maple search for an exceptional covering of genus g > 1 found none of degree 18 or less. Absence of exceptional hyperbolic coverings is a mystery we could not explain.