Mobile image search using multi-image queries
Çok görüntülü sorgu yöntemiyle mobil görüntü arama
  1. Tez No: 395475
  2. Yazar: FATİH ÇALIŞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ULUSOY, PROF. DR. UĞUR GÜDÜKBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Görüntü arama sistemleri kullanıcıların yönelimleri doğrultusunda yıllar içinde gelişim göstermiştir. Tek sorgu resmi kullanan resim arama sistemleri, sorgu nesnesinin sadece bir yönü hakkında bilgi sahibi olacağından, nesnenin tamamını temsil etme konusunda yetersiz kalmaktadır. Bu yüzden çoklu sorgu yöntemi önem kazanmaya başlamaktadır. Sunduğumuz sistem, ilgi noktaları ve görsel kelime histogramlarını kullanan mobil bir çoklu görüntü arama sistemidir. Sorgu nesnesini daha iyi tanımlayabilmek için, her biri sorgu resminin farklı bir yönünü tanımlayan, çoklu ilgi noktası çıkarma yöntemi kullanılmış ve sonuçlar birleştirilerek kullanılmıştır. Çalışmamızda ayrıca farklı açılardan çekilmiş resimler birleştirilerek resim arama sonuçları iyileştirilmektedir. Farklı açılardan çekilen resimler sorgu resmini daha kapsamlı tanımlamaya olanak sağlamaktadır. Çalışmamızda ayrıca her nesnenin farklı açılardan ve uzaklıklardan resimlerinin bulunduğu bir veritabanı sunulmuştur. Veritabanının bu özelliği, sorgu resminin herhangi bir veritabanı resmi ile eşleşme ihtimalini artırmakta, sonuç olarak da resim arama sisteminin performansı artmaktadır. Resim arama sistemimiz literatürdeki önemli çalışmalardan birisi ile ortalama duyarlık açısından karşılaştırılmıştır. Bu deneyler sırasında hem tekli, hem de çoklu sorgu resimleri kullanılmıştır. Deneyler önerdiğimiz resim arama sisteminin daha iyi sonuçlar verdiğini göstermiştir. Ayrıca, yeni oluşturduğumuz veritabanı ile yapılan deneyler, farklı açılardan resimlere sahip nesnelerin veritabanında kullanılmasının resim arama sisteminin performansını iyileştirdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Visual search has evolved over the years, according to the demand of users. Single image query search systems are inadequate to represent a query object, because they are limited to a single view of the object. Therefore, multi image query search systems have gained importance to increase search performance. We propose a mobile multi-image search system that makes use of local features and bag-of-visual-words (BoVW ) approach. In order to represent the query object better, we combine multiple local features each describing a di_erent aspect of the query image. Employing di_erent features in search improves the performance of the image search system. We also increase the retrieval performance using multi-view query approach together with fusion methods. Using multi-view images provides more comprehensive representation of the query image. We also develop a new multi-view object image database (MVOD), with the aim of evaluating the performance impact of using multi-view database images. Multi-view database images from di_erent views and distances increase the possibility to match the query images to database images. As a result, using multi-view database images increases the precision of our search system. We compare our image search system with a state-of-the-art work in terms of average precision. In our experiments, we use single and multi image queries together with single viewed database. The results show that our image search system performs better with both single and multi image queries. We also performed experiments using MVOD database and show that using a multi-view database increases the precision.