Analysis of 45S rDNA promoter methylation and expression of rRNA transcripts in breast cancer
Meme kanserinde 45S rDNA promotör metilasyon ve rRNA transkriptlerinin ifade analizi
  1. Tez No: 395476
  2. Yazar: GURBET KARAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK YULUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Onkoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Oncology, Medical Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Tümör hücrelerinde genellikle tümör baskılayıcı genlerin inaktivasyonu ve onkogenlerin aktifleştirilmesi ile bozulan ribozom biyogenezi hücre büyümesi ve bölünmesinde merkezi bir rol oynar. Ribozomal RNA (rRNA) gen ifadesi ribozom üretimini düzenleyen en önemli faktörlerden biridir ve CG'ler bakımından zengin 45S ribozomal DNA (45S rDNA) promotörü tarafından kontrol edilir. 45S rDNA promotörünün rRNA ifadesi üzerindeki etkisi literatürde tartışmalı bir konudur. Bu tezde, 54 CpG içeren, 45S rDNA promotöründe bulunan yukarı kontrol elementini (Upstream control element, UCE) ve çekirdek promotörü (Core promoter, CP) kapsayan 434 bç lik bir bölge meme kanserinde bisülfit dizileme yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. 45S rDNA promotör metilasyonunun rRNA gen ifadesindeki rolünü netleştirmek için aynı örneklerde ilgili rRNA ifade düzeylerini de analiz ettik. 45S rDNA promotör bölgesi tümörijenik olmayan meme hücre hattı (MCF10A) da dahil olmak üzere tüm meme kanseri hücre hatlarında oldukça metillenmiştir. Her ne kadar 45S rDNA promotör bölgesi hücre hatlarında yoğun biçimde metillenmiş olsa da rRNA'lar (18S, 28S, 5.8S ve 45S ETS) bu ağır metilasyondan bağımsız olarak ifade olmuşlardır. rRNA'ların ifade düzeyleri ya referans genleri (ACTB, TBP, ACTB&TBP) yada rRNA'ların geometrik ortalaması (GM-rRNAs) kullanılarak değerlendirilmiştir. GM-rRNA normalizasyonunu rRNA'lar arasındaki göreceli farklılıkları tanımlamak için yeni bir yöntem olarak öneriyoruz. DNA metilasyonu ve histon asetilasyonunun rRNA ifadesi üzerindeki etkisini belirlemek için epigenetik ilaçlar 5-Aza-2'-deoksisitidin (5-AZA) ve Trikostatin A (TSA) kullanılmıştır. 5-AZA ile demetilasyon TBP, ACTB veya ACTB&TBP normalizasyonları ile tüm rRNA türlerinde beklenmedik bir azalmayla sonuçlanmıştır. TSA muamelesi hücre hatlarında anlamlı bir ifade farkına sebep olmadı. DNA metilasyonunun rRNA transkriptlerinin ifadesi üzerindeki etkisini daha iyi değerlendirmek için 19 dondurulmuş meme tümörü ve eş normal doku örneklerinin metilasyon durumları analiz edildi. Sonuçlar tümörlerin çoğunun (13/19) normal eş dokularına göre metilasyon seviyelerinin anlamlı olarak daha yüksek olduğunu gösterdi. Referans gen olarak GM-rRNA'yı kullanmamız bu doku örneklerinde rRNA'ların ifadesindeki anlamlı oransal farklılıkları belirlemek için bize yardımcı olmuştur. Meme kanseri örneklerinde 5.8S rRNA oranı anlamlı olarak düşük iken 18S rRNA oranı anlamlı olarak yüksektir. Ayrıca normal meme dokularında 45S rDNA promotör metilasyon seviyeleri ile 18S rRNA oranı negatif olarak korele ederken bu korelasyon meme tümörlerinde bozulmuştur. Benzer şekilde normal doku örneklerindeki rRNA transkriptlerinin seviyeleri birbirleri ile korele ederken tumor hücrelerinde bu kaybolmuştur. Hem rDNA promotör metilasyon seviyelerinde hem de kırpılan rRNA transkriptlerinde meme tümör örneklerine özgü normal meme dokularında gözlemlenmeyen bir bozulma olduğu açıktır. rRNA gen ifadesinin meme kanserinde promotör DNA metilasyonundan başka mekanizmalar tarafından kontrol edilmektedir. Tümörigenez, düzgün rRNA ifadesi, kırpılması ve olgunlaşması için gerekli birçok kontrol mekanizmasının bozulmasına neden olabilir ve bu kırpılmış rRNA ifade seviyelerindeki korelasyonun bozulmasıyla sonuçlanan durumun daha iyi araştırılması gerekir.
Özet (Çeviri)
Ribosome biogenesis has a central role in cell growth and proliferation that is usually disrupted in tumor cells by the inactivation of tumor suppressor genes and activation of oncogenes. Ribosomal RNA (rRNA) gene expression is one of the most important factors regulating ribosome production, which is controlled by CG rich 45S ribosomal DNA (rDNA) promoter. The effect of DNA methylation at 45S rDNA promoter on rRNA gene expression is a subject of controversy in the literature. In this thesis, a 434 bp region (-380 bp to +54 bp) spanning both upstream control element (UCE) and core promoter located in 45S rDNA promoter containing 54 CpGs was analysed in breast cancer. We also analysed the related rRNA expression levels in the same samples in order to clarify the role of 45S rDNA promoter methylation on rRNA gene expression. 45S rDNA promoter region was highly methylated (74%-96%) in all cell lines including non-tumorigenic breast cell line (MCF10A). Even though 45S rDNA promoter region of breast cancer cell lines are extensively methylated, rRNAs (18S, 28S, 5.8S and 45S ETS) were expressed independent of the heavy methylation. Expression levels of rRNAs are assessed either using housekeeping genes (ACTB, TBP, ACTB&TBP) or geometric mean of rRNAs (GM-rRNAs). We propose GM-rRNA normalization as a new method to identify relative expression differences between rRNA transcripts. Epigenetic drugs 5-Aza-2'-deoxycytidine (5-AZA) and Trichostatin A (TSA) were used to determine the effect of DNA methylation and histone acetylation on rRNA expression. Demethylation with 5-AZA resulted in an unexpected decrease in the expression of all rRNA. TSA treatment did not lead to any significant expression difference in cell lines. To better evaluate the effect of DNA methylation on the expression of rRNA transcripts we analysed the methylation status of 19 breast tumor and matched normal frozen tissue samples. The results showed that majority of the tumors (13/19) have significantly higher methylation levels than their normal pairs. Using the GM-rRNA as reference helped us to determine significant differences in the proportionate expression of rRNAs in these tissue samples. The 5.8S rRNA ratio was significantly lower whereas the 18S rRNA ratio was significantly higher in breast tumor samples. Furthermore, the 45S rDNA promoter methylation levels in normal breast tissue samples were negatively correlated with the18S rRNA ratio but this correlation was disrupted in breast tumors. Similarly, rRNA transcript levels were significantly correlated with each other in normal samples, were lost in tumor samples. It is clear that, there is a dysregulation both in rDNA methylation levels and spliced rRNA transcripts specific to breast tumor samples, which was not observed in normal breast tissues. rRNA gene expression is controlled by mechanisms other than promoter DNA methylation. Tumorigenesis may cause disruption of many control mechanisms that are required for proper rRNA expression, splicing and maturation, resulting in a dysregulation of the correlation between spliced rRNA expression levels, which should be investigated further.