Buffer amplifiers for an electrically small broadband antenna
Elektriksel uzunluğu kısa anten için tampon amfiler
  1. Tez No: 395480
  2. Yazar: BURAK ŞAHİNBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ATALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Profesyonel yön bulma uygulamaları, bir veya iki onluk bant genişliğini kapsar ve anten performansı, bu gibi alıcıya yönelik uygulamalarda temel öneme sahiptir. İlgi odağındaki frekans aralığında, anten unsurunun en uygun seviyeye getirilmesi önemlidir. Bununla birlikte, sistemin taşınılabilirliği ve ağırlığı, anten boyutlarını sınırlandırmaktadır. Beraberinde getirdikleri sınırlandırmalarla birlikte bu tip antenler, elektriksel uzunluğu kısa antenler olarak nitelendirilmektedirler. Bu uygulama için, bir onluktan daha fazla bir bant genişliğinde elektromanyetik sinyalleri alabilen bir kısa tekkutup antenin kullanımı söz konusudur. Antenin elektriksel uzunluğu kısa olduğu için, giriş empedansı küçük bir reel dirence ve yüksek bir sanal dirence sahiptir. Bu durum anteni kesin suretle dar bantlı yapmaktadır. Geniş bantlı uygulamalarda, yüksek sanal dirence sahip anten giriş empedansı, dikkate değer bir yansıma kaybı olacağını belirtmektedir. Bu çalışma, küçük yer kaplayan bir yön bulma sistemi tarafından kullanılacak olan elektriksel olarak kısa tekkutup alıcı antenin tamponlanmasına dayanmaktadır. Anten empedansı, çalıştırılacağı bant genişliğinde (20MHz-1GHz), pasif olarak eşlenememektedir, dolayısıyla bir tampon amfisi düşünülmüştür. Gücün doğrudan alıcıya aktarılması, anten giriş empedansı nedeniyle olanaklı değildir. Bunun yerine seçilen yöntem, anten çıkış voltajının yüksek giriş empedanslı aktif bir devre ile algılanması ve sabit bir çıkış empedansı ile alıcı tarafına gerekli akım sağlanarak tamponlanmasıdır. Tekkutup anten için iki çeşit tampon amfi tasarlanmış, benzetimi yapılmış ve uygulamalı olarak denenmiştir.
Özet (Çeviri)
Professional direction finding applications cover broad bandwidth of one to two decades and performance of the radiative element is of fundamental importance for such receiver oriented applications. It is important to optimize radiative element, i.e, antenna, for the bandwidth of interest. However, portability and weight concerns for the system limits radiator dimensions and eventually restricts the antenna design. Such antennas with their limitations are referred as electrically small antennas. For the application, utilization of a single electrically small monopole antenna that is capable of recovering the electromagnetic signal within a bandwith more than a decade is considered. Due to electrically small radiator, the antenna has a large reactance and small resistance as its input impedance, making it strictly narrowband. For wideband applications, presence of highly reactive impedance of the antenna implies significant reflection loss. This work is based on buffering an electrically small monopole receiver antenna that is to be used by a compact direction finding system. In the bandwidth of operation (20MHz-1GHz), the antenna is not suitable for passive matching, therefore a buffer amplifier is considered. Transferring the power directly to the receiver is not possible due to input impedance of the antenna. Alternatively, the approach is to probe the antenna output voltage by the active circuit with a high input impedance. This implies antenna voltage is taken without any reduction, then reference voltage is buffered to the output while providing a constant output impedance. Two types of buffer amplifiers for the monopole are designed, simulated and tested combined with the antenna.