Study of anisotropic particles in active bath
Aktif ortamdaki anizotropik parçacıklar
- Tez No: 395479
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GIOVANNI VOLPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Brownian (pasif) parçacıkları termal çalkantı altında gelişigüzel hareket ederler. Son yıllarda Brownian parçacıkları üzerine çalışmalar büyük önem kazanmıştır. Bunlara örnek olarak kendi kendilerine hareket edebilen mikroskobik parçacıkları verebiliriz. Pasif parçacıkların aksine, aktif parçacıklar rastgele dalgalanmalar ve aktif yüzme arasında rol oynar. Bundan dolayı, aktif parçacıklar termal dengede değildir ve etraflarındaki ortamı pasif parçacıklardan farklı olarak keşfederler.Bakteri ve diğer mikroorganizmalar etraflarındaki enerjiyi alan ve bunu harekete çeviren doğal aktif parçacıklara örnektirler. Son zamanlarda olası teknejoji uygulamalarının farkedilmesinden dolayı yapay aktif parçacıklar (mikro yüzücüler) üzerine yapılan çalışmalarda birçok ilerleme kaydedilmiştir. Biyolojik mikroyüzücüler (E. Coli Bacterisi) tarafından itilen anizotropik parçacıkların kuraldışı difüzyonunu rapor ediyoruz. Anizotropik paçacıkları farklı şekillerde ( L-şeklinde, U-şeklinde, Cross-şeklinde, Star-şeklinde ve Z-şeklinde ) yumuşak litografi yöntemiyle elde ettik. termal ve aktif ortamda farklı şekillerdeki anizotropik parçacıkların hareketlerini (öteleme ve dönme) çalıştık. Sonuçları izoteropik (küresel) parçacıkların hareketleri ile karşılaştırdık. Anisotropik parçacıkların şekiileri değiştikçe, mikroyüzücülerin, E-Coli bakterilerin, parçacıklara uyguladıkları basıncın değiştiğini bu yüzden E-Coli hücreleriyle dolu bir ortam içerisine bırakılan parçacıklar için şekil anizotropisinin hayati bir önem sergilediğini gözlemledik.
Özet (Çeviri)
Brownian (passive) particles undergo random motion due to thermal agitation in the surrounding medium. In recent years, a lot of attention has been devoted to study active Brownian particles, i.e., microscopic particles capable of self-propelling. Unlike simple passive particles, active particles feature an interplay between random fluctuations and active swimming. Thus, active particles are out of thermal equilibrium and, therefore, they explore their environment completely different from passive particles. Bacteria and other microorganisms are natural examples of active particles that take up energy from their environment and convert into directed (run) motion. Recently, there has been a lot of research progress in the realization of artificial active particles (microswimmers) due to their potential technological applications. We report the anomalous diffusion of anisotropic particles propelled by biological microswimmers (E. Coli Bacteria). The anisotropic particles of various shapes (L-shape, U-shape, cross-shape, Star-shape and Z-shape) were fabricated using soft lithography method. We study the motion (translation and rotation) of various anisotropic shaped particles in the thermal and active bath. The results are compared with isotropic (spherical) particles. We observe that shape anisotropy in particle plays a vital role when they are suspended in the bath of E-Coli cells showing different diffusion behavior as the swimming pressure of E-Coli bacteria differs in the shape anisotropy.