Synthesis and characterizations of water dispersible hybrid nanoparticles based on spions and conjugated polymers for dual imaging applications
Spıon ve konjuge polimerlerin kullanımına dayanan suya karışabilen hibrit nanoparçacıkların iki yönlü görüntüleme uygulamları için sentezi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 395493
  2. Yazar: SİNEM GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DÖNÜŞ TUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma polimerlerle kaplanmış demir oksit nanoparçacıklarının potansiyel in vivo ve in vitro görüntüleme yöntemlerinde kullanılmasını amaçlar. Konjuge polimerle hibritleştirilerek sentezlenen suya karışabilen, stabil süper-paramanyetik demir oksit nanoparçacıklarının (SPIONs) sentezi üç ayrı bölgede ışıyan mavi, yeşil ve kırmızı polimerlerle yapıldı. Manyetik duyarlılığından dolayı T2 tipi kontrast malzemesi olan SPION'ların bir diğer özelliği karaciğer, kemik iliği ve dalaktaki kuppfer hücreleri tarafından özel içeri alınış biçimidir. Demir oksit nanoparçacıklarının çekirdek olarak kullanılması ve kaplanması kandaki dolaşım süresini arttırmak, kanda topaklanmasını azaltmak ve farmokokinetik etkisini geliştirmek üzere yapılmıştır. Bu çalışmada kullanılan konjuge polimerler çapraz bağlanabilir fonksiyonel gruplar elde etmek amacıyla alil ilave gruplarıyla modifiye edildi. Polimer zincirlerinin kararlılık kazanması için etilin grupları UV ışığı altında [2+2] siklo katılım reaksiyonuyla çarpa bağlandı. Çapraz bağlanma sadece kararlılık sunmakla kalmayıp, aynı zamanda SPION'ların polimer matrisinden biyolojik medyaya erken kaçışını da önleyebilecek. Bu amaçla kullanılan üç polimer şunlardı, poli[(9,9-dihekzil fulorenil-2,7-diyil)- co-(9,9-bis {3-dialil}fulorenil-2,7-diyil)] (PB), poli[(9,9-bis ({3-dialil}fulorenil- 2,7-diyil)-co-(benzotiyadiyazol)] (PG) and poli[3-{(aliloksi)etil} (tiyofen 2,5- vi diyil)-co-(5,5'-{2,2'}-bitiyofen)] (P2). Bu polimerlerin SPIONs içeren ve içermeyen nanoparçacıkları sentezlendi. Optik ve Morfolojik karakterizasyonları ise sırasıyla Dinamik Işık Saçılımı (DLS) ölçümleri, Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), Geçirimli Elektron Mikroskobu (TEM), UV-Vis ve Flüoresans Spektroskopi yöntemleriyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the synthesis and characterizations of conjugated polymer coated super-paramagnetic iron oxide nanoparticles for their potential uses in vivo and in vitro imaging. Water dispersible, stable super-paramagnetic iron oxide (SPIO) hybridized conjugated polymer nanoparticles are synthesized with three different types of conjugated polymers emitting in the region of blue, green and red. SPION, which is a T2 contrast agent due to its magnetic susceptibility, is taken into consideration because of its unique uptake mechanism by the Kupffer cells in the liver, spleen or bone marrow.[1] The core iron oxide nanoparticles are coated to increase blood circulation time, reduce the agglomeration of them and improve pharmacokinetic effect.2 Conjugated polymers utilized in this work were modified with allyl pendant groups in order to obtain cross linkable moieties. Polymer chains were crosslinked via [2+2] cycloaddition of ethylene units under UV light to confer stability .Cross-linking would not only confer stability to these hybrid nanoparticles but it can also help preventing the early leakage of SPIONs from the polymer matrix in the biological media. For this purpose, three polymers used in this study, which were poly[(9,9-bis{3- dihexyl}flourenyl-2,7-diyl)-co-(9,9-bis{3-diallyl}fluorenyl-2,7-diyl)] (PB), Poly[(9,9-bis ({3-diallyl}flourenyl-2,7-diyl)-co-(benzothiodiazole)] (PG) and iv poly[3-{(allyloxy)ethyl} (thiophene 2,5-diyl)-co-(5,5'-{2,2'}-bithiophene)] (P2). Nanoparticles of these polymers with and without SPIONs were synthesized. Optical and morphological characterizations were investigated via DLS, SEM, TEM, UV-Vis and Fluorescence spectroscopy.