Influences of islamic architecture on gothic architecture
İslam mimarisinin gotikmimarisi üzerindekietkisi
  1. Tez No: 395505
  2. Yazar: MOHAMMED AHMEDJALAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM GÖKHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bizans İmparatorluğunun çöküşünün başlangıcı 7. yy'dan itibaren İslam Medeniyeti yeni bir güç olarak ortaya çıktı. Daha önceki medeniyetlerin üzerine bina ederek ve geliştirerek tüm insanlığın yararlanabileceği kendi öz damgasını geliştirdi. Bu sırada Avrupa karanlık, cehalet ve çöküş içinde boğuluyordu. Sonuç olarak bilim ve bilginin gelişmiş ve verimli bir kaynağın tıp, kimya, mimari, dekorasyon ve matematik gibi ortaya çıkışından yararlanmaya çalışmak doğaldı. Burada İslam mimari ve süslemesinin Gotik mimari üzerindeki etkiler incelenmektedir. İslam ve gotik mimari ve dekorasyonun özellikle bu etkiyi açıkladığına inanılan örnekleri bu çalışmanın kapsamındadır. Bu çalışmanın amacı tahmin edilen bu etkinin büyüklüğünü mukayese ve analiz yöntemleri ile okuyucuya göstermektir. Mekansal ve görsel öğelerle Gotik mimari ve iç mekan üzerindeki bu etkileri görmek mümkün olmaktadır. Çalışma sonucunda çok sayıda İslam mimari ve iç mekan elemanının Gotik'i etkilediği belirlenmiştir. Bu etkilemenin pek çok yolla, ticaret, savaşlar, İslam'ın genişlemesi, Haçlı seferleri yoluyla doğrudan bir etki olduğu gibi önce diğer Hıristiyan mimari-dekoratif elemanları etkilediği ve dolaylı olarak sonra Gotik'I etkilemesi ile gerçekleştiği anlaşılmaktadır. Bu İslam'dan ödünç alınan elemanlar Gotik kilise mimarisi ve iç mekanının oluşumunda büyük bir etki meydana getirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In starting of the 7th century and with beginning decline of the Byzantine Empire, Islamic civilization has appeared as a new power. Benefited from the science of preceding civilizations, honed and developed it and put it within its own private template and it became the fountain that all humanity benefited from. At this time, Europe was overwhelmed in the darkness of ignorance and corruptions. As a result, it was natural it seeks to find who takes her hand to advance heading for a fertile source of science and knowledge (Islamic civilization), to capitalize on various sciences like medicine, chemistry, architecture, decoration and mathematics. Here, will highlight on the possible influences of Islamic art and architecture on the Gothic architecture in Europe. The study dealt with different models of Islamic and Gothic architecture as it contained features, characteristics and architectural and decorative elements especially those that are believed to be in connection with this influence. The aim of the study is to frame the magnitude of the influence of Islamic architecture in Gothic style of European architecture and it seeks to make the reader and the receiver know the estimated size of this effect through the compare and analysis method according to the temporal and spatial appearance for each element, and the impact of these items on the interior space of the Gothic style. The study concluded that there are large number of Islamic architecture elements (architectural and decorative) that have affected and sometimes were directly transferred to the Gothic style through multiple ways, including trade, Islamic expansion and the Crusades. And these borrowed elements have a big role on architecture, interior and ornamentation of Gothic church.