Görsel medyada mimari dil oluşumu: Elf mimarisi
Creating architectural language in visual media: Elven architecture
  1. Tez No: 958000
  2. Yazar: ENVER EREN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELİNDA TORUS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Elflere dair ilk anlatılar, İskandinav mitolojisinde ortaya çıkmış; zamanla Anglosakson ve Germen halk anlatılarıyla gelişerek modern fantezi kurguda merkezi figürler hâline gelmiştir. Bu çalışma, Elf mimarisinin görsel medyada biçimsel, çevresel ve simgesel bileşenler üzerinden nasıl inşa edildiğini incelemektedir. Remizova'nın (2015) mimari algı modelinden yararlanılarak geliştirilen analiz yöntemi, sözdizimi (syntax), anlambilim (semantics) ve biçimbilim (morphology) ekseninde şekillendirilmiş; mekânsal organizasyon, cephe tasarımı, yapı malzemeleri, simgesel unsurlar, dekoratif bileşenler ve renk paleti olmak üzere altı parametre üzerinden değerlendirme yapılmıştır. Film/dizi ve video oyunlarından seçilen toplam 20 örnek, bu parametreler ışığında analiz edilmiştir. Çalışmada oluşturulan karşılaştırmalı tablolar sayesinde, Elf mimarisinin tarihsel mimari tarzlarla olan bağları belirlenmiş; görsel medyada bu bağların nasıl yeniden üretildiği ortaya konmuştur. Bulgular, Elf mimarisinin büyük ölçüde Art Nouveau ve Gotik stillerle örtüştüğünü; ancak İslami, Japon, Antik ve Organik mimariden de izler taşıdığını göstermektedir. Sonuç olarak, Elf mimarisinin biçimsel çeşitliliği ve tarihsel referanslarla kurduğu ilişkiler, mimari temsile dair disiplinlerarası çalışmalara yeni bir perspektif sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The earliest representations of Elves emerged in Norse mythology and gradually evolved through Anglo-Saxon and Germanic folklore to become central figures in modern fantasy fiction. This study examines how Elven architecture is constructed in visual media through formal, environmental, and symbolic components. Based on Remizova's (2015) model of architectural perception, the analysis was developed using the dimensions of syntax, semantics, and morphology, with six refined parameters: spatial organization, façade treatment, building materials, symbolic components, decorative elements, and color palette. A total of 20 examples—drawn from films/series and video games—were analyzed using this framework. Comparative tables were created to determine the architectural influences present in each case and how these influences are reinterpreted in fictional settings. The findings indicate that Elven architecture predominantly aligns with Art Nouveau and Gothic styles but also integrates elements from Islamic, Japanese, Ancient, and Organic architecture. In conclusion, the formal diversity and historical references embedded in Elven architecture offer a fresh perspective for interdisciplinary studies on architectural representation.