Bigadiç (Balıkesir) yöresi neojen çökellerindeki yumuşak sediment deformasyon yapılarının özellikleri
Characteristical features of the soft sediment deformation structures of Bigadi̇ç (Balıkesi̇r) basin
- Tez No: 395542
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, Bigadiç yöresi Neojen çökellerine ait yumuşak sediment deformasyon yapılarının kökeni onların özellikleri ve morfolojik analizleri esas alınarak ortaya çıkarılmıştır Inceleme alanının litoloji birimlerini; Temel kayaçları birimi, Taban volkaniti birimi, Tabakalı kireçtaşı birimi, Alt tüf birimi, Alt boratlı birim, Üst tüf birimi ve Üst boratlı birim olmak üzere yedi litoloji birimin oluşturmaktadır. Bu çalışma sırasında Bigadiç Havzası Neojen çökellerinden stratgrafik ve sedimantolojik amaçlı sekiz adet stratigrafik kesit ölçülmüştür. Havzada ölçülen bu kesitlerin ayrıntılı sedimantolojik analizi sonucu on fasiyes ve bir fasiyes topluluğu tanımlanmıştır. Bu fasiyesler; masif konglomera, masif kumtaşı, silttaşı, organik malzemeli kiltaşı, masif kireçtaşı, tabakalı kireçtaşı, organik malzemeli kireçtaşı, organik malzemeli kiltaşı – kireçtaşı ardalanması, marn ve boratlardır. Bu fasiyeslerin tamamı göl fasiyes topluluğunu oluşturur. Bigadiç ve yakın civarında yaygın olarak gözlenen yumuşak çökel deformasyon yapıları yedi grup altında incelenmiştir. Bu yapılar: Slamplar, konvolut laminasyon, yük kalıpları, alev yapısı, klastik dayklar, kopmuş parçalanmış ve karışmış tabakalar ile sinsedimanter faylardır. Bunlar derin göl ortamında gelişmiş sismik kökenli yapılar olup, dünya çapında sismik olarak oluşmuş deformasyon yapılarına benzerlik göstermektedir. Bu yapıların oluşumu ve özellikleri, buradaki ana trigger sisteminin sismik aktivite ile ilişkili ve Miyosen'de bölgede magnitüdü 5'in üzerinde çok sayıda depremin etkili olduğuna işaret eder.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the characteristics of sediment deformation structures of the Bigadiç Neogene basin. Geologic units of the study area were consist of seven lithological units which were from bottom to top basement rocks volcanic base unit, bedded limestone, lower tuff, lower borate, upper tuff, upper borated and Quaternary formations. Eight sections were measured to describe the stratigraphic and sedimentologic characteristics of the Bigadic basin.By this content in Neogene layer ten facies and one facies associations were defined in the Bigadiç basin. These facies are, massive conglomerate, massive sandstone, siltstone, organic material claystone, massive limestone, bedded limestone, organic material-limestone, and organic material limestone alternation of claystone, marl and borates.The lacustrine facies association defined in the area is consists all these ten facies. Soft-sediment deformation structures widely observed in Bigadiç basin were grouped into seven. These are slumps, convolute lamination, load casts, flame structures, clastic dykes, torn and shredded mixed layers and synsedimentary faults. These structures have been formed into deep lacustrine environment, and also shows similarities to worldwide seismic deformational structures. Forming environment and specialties of these structures shows that during Miocene there were many earthquakes above magnitude 5.