Bigadiç yöresi doğal zeolitinin iyon değiştirilmiş formlarının CO2 adsorbsiyonu
CO' adsorption of ion exchange forms of natural zeolite from Bigadiç region
- Tez No: 45170
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖNDER ORHUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
IV ÖZET İyon değişimi ve adsorpsiyon özellikleri açısından klinoptilolit, zeolitler arasında önemli bir role sahiptir ve çeşitli endüstri dallarında moleküler elek olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada ilk olarak, Bigadiç-Balıkesir Bölgesi doğal klinoptilolitinin çeşitli ısıtma süreleri ve sıcaklıklarında C02 adsorpsiyon özellikleri incelenmiş ve bu verilere göre en uygun ısıtma süresi ve sıcaklığı belirlenmiştir. Daha sonra 0.1, 0. 5 ve İN Na+, K+, Ca+2, Cr+3 ve Ag+ formları ısıtmasız (I. Yöntem) ve ısıtmalı (II. Yöntem) yığın yöntemiyle hazırlanmıştır. Bu formların yüzey alanları C02 adsorpsiyonu verilerinden yararlanarak elde edilmiştir. Her bir formun x ışını kırınım desenleri elde edilmiş, bu desenlere göre birim hücre parametreleri hesaplanmış ve birim hücre hacimleri bulunmuştur. Bununla birlikte her bir formun kimyasal analizi gerçekleştirilmiş, kimyasal analizlere göre birim hücredeki atom sayıları hesaplanmıştır. Hesaplanan atom sayılarından hareketle, bu iyonik formların doğal klinoptilolite göre iyon değiştirme yüzdeleri bulunmuştur. Bunlara ilaveten, doğal klinoptilolit ve bazı iyonik formları için DTA eğrileri ve SPM görüntüleri elde edilmiştir. Doğal klinoptilolitin iyonik formlarının yüzey alanları, birim hücre hacimleri ve iyon değiştirme yüzdeleri çeşitli normalitelerde birbirleriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY Because of ion exchange and adsorption properties, clinoptilolite has an important role among zeolites and has been used in various branches of industry as molecular sieve. In this study, firstly, C02 adsorption properties of natural clinoptilolite from Bigadiç-Balıkesir region at different heating times and on various heating temperatures were investigated and according to this data, optimum heating time and temperature were defined. Then 0.1, 0.5 and IN Na+, K+, Ca+2, Cr+3 and Ag+ forms were prepared by the nonheated (I. Method) and preheated (II. Method) batch methods. Surface areas of these forms were obtained from C02 adsorption data. X ray difraction pattern of each form was obtained, according to these patterns, unit cell parameters were calculated and unit cell volumes were determined. However, the chemical analysis of each forms were made, using these chemical analysis, the numbers of atom per unit cell were calculated. Determining the numbers of atom, the ion exchange percentages of these ionic forms with respect to natural clinoptilolite were found. In addition to these, DTA curves and SPM images of natural clinoptilolite and some ionic forms were obtained. The surface areas, unit cell volumes and ion exchange percentages of ionic forms of natural clinoptilolite were compared with each other, at various normalities.