Türk Deprem Yönetmeliğinde verilen hasar sınırlarının kolonlar üzerinde deneysel incelenmesi
Experimental investigation of damage limits for reinforced concrete columns given in Turkish Earthquake Code
  1. Tez No: 395557
  2. Yazar: FATİH KOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALTUĞ YAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu deneysel çalışma kolonlarda, Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik 2007 (TDY 2007) de ön görülen hasar sınırlarının deneysel incelenmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda hasar sınırları gözlemlenen numunelerde, belirtilen hasar sınırlarına göre, çatlakların oluşum zamanı, genişlikleri, yayılma bölgeleri incelenmiştir. Bu amaçla farklı donatı düzenlemesine sahip dört adet kolon numunesi sabit eksenel kuvvet altında, artan tersinir tekrarlı yatay yükleme ile test edilmiştir. Deney programının ana değişkenleri donatıların sayısı ve enine donatıların aralık düzenleridir. Mevcut binaları daha iyi yansıtmak için, numunelerdeki beton sınıfı, C14 seçilmiştir. Numuneler beton santrallerinde üretilen hazır beton yerine, Balıkesir Üniversitesi Yapı Mekaniği Laboratuvarında üretilmiştir. Deney verilerinden numunelerin kuvvet yer değiştirme ve moment eğrilik ilişkileri elde edilerek TDY 2007 e göre hasar sınırları tayin edilmiş ve bu sınırlara karşılık gelen hasar durumları incelenmiştir. Sonuç olarak gerçekleştirilen deney çalışmalarından ve analizlerinden; modellenen betonarme kolon numunelerin sabit eksenel kuvvet ve artan tersinir tekrarlı yükler altında, TDY 2007'de belirtilen hasar sınırlarının ve bölgelerinin, gereğinden fazla güvenli bölgede yer aldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this experimental study, the damage limits given in Turkish Earhquake Code (TEC) is examined experimentally in column specimens. In this context, the damage limit of the observed sample examined by time of occurrence of cracks, crack widths and propagation regions. For this purpose, four column samples having different reinforcement were tested under constant axial force with increasing cyclic horizontal loading. Experimental program of the main variables are the number and arrangement of transverse reinforcement of the range equipment. To better reflect the existing buildings, C14 concrete selected intead of code give ready mix concrete. The concrete is produced in Balıkesir University Structral Mechanics Laboratory. The force displacement and Moment Curvature relations obtainden form the experiments, used for the damage limits and the damages at these limits obtainde visually As a result of the experimental work carried out and the analysis; modeling of reinforced concrete column specimens constant axial force and increasing reversible under cyclic loading, TDY 2007 specified in the borders and regions of damage, it was concluded that take place in extra safe area.