Mobilya sektöründe kullanılabilecek poliüretan esaslı levhaların üretimi
Polyurethane panels based determination of production that can be used in the furniture industry
  1. Tez No: 395709
  2. Yazar: AYŞE İĞCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH MENGELOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Industrial and Industrial Engineering, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Termoplastik esaslı ve termoset esaslı kompozit malzemeler üzerinde talep gün geçtikçe artmıştır. Günümüz uygulamalarında, inorganik bir dolgu maddesi yerine kısmen organik bir dolgu malzemesinin kullanılması kabul kazanmaya başlamıştır. Jüt, kenevir, sisal, buğday samanı, pirinç samanı ve ahşap ligno-selülozik dolgu maddeleri imalatta kullanılmaktadır. Poliüretan poliol, izosiyanat ve aerosilin belirli şartlar altında belirli oranlarda karışmasıyla oluşmaktadır. Bu çalışmada takviye elemanı olarak mobilya fabrikası atığı olan Medium Density Fiberboard (MDF) tozu kullanılarak poliüretan esaslı levhalar üretilmiştir. Farklı oranlarda (0br, 7.5br, 15br, 22.5br) mobilya fabrikası atıkları(MDF) ekleyerek, mobilya sektöründe aranılan özelliklere sahip, yoğunluğu düşük, dekoratif vb amaçlı kullanılabilecek ürün üretilmiştir. Tez kapsamında poliüretan esaslı levhaların üretimi gerçekleştirilmiş olup, konuyla ilgili yeni bilgiler üretilmiştir. Üretilen farklı poliüretan levhaların mekanik özellikleri (çekme direnci, eğilme direnci ve darbe direnci) belirlenmiştir. Yapılan testler sonucunda, takviye elemanı oranındaki artış ile çekme direncinin ortalama değerlerinin çok küçük sapmalarla değiştiği, eğilme direncini ve eğilmede elastikiyet modülü değerlerini ise önemli ölçüde etkilemediği gözlemlenmiştir. Bu tip çalışmaların bu konularda yapılacak yeni çalışmaları tetikleyebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
There is a growing interest and demand on both thermoplastic based and thermoset based composite materials. Nowadays the use of organic filler as a partial replacement of inorganic filler in certain applications has started to gain acceptance. Ligno-cellulosic filler from jute, hemp, sisal, wheat straw, rice straw and wood are utilized in composite manufacturing. Polyurethane is formed by mixing in certain proportions polyols, isocyanates and aerosil under certain conditions. In this study, furniture factory waste, which is obtained from Medium Density Fiberboard, was used as filler. The different rates of furniture factory waste (MDF) were used. Polyurethane which has desirable properties like low density, decorative, etc. in the furniture industry was used as polymer matrix. In this study, polyurethane-based panels were produced and new information has been found out on the subject. The mechanical properties (tensile, flexural and impact resistance) of the produced composites were determined in accordance with ASTM standards. The results of the tests show that the average value of tensile strength changed slightly with increase of the ratio of filler. The increase of filler did not have significant effect on the flexural strength and flexural modulus. This type of study is expected to trigger new studies to be done on these issues.