Kışlık buğdayda farklı toprak işleme tekniklerinin toprak nem içeriği ve verim parametreleri üzerine etkisi
Effect on the soil moisture content and yield parameters of different tillage techniques in the winter wheat
- Tez No: 395708
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, doğrudan ekim (DE), az işlenmiş ekim (AİE) ve geleneksel ekim (GE) tekniklerinin toprak nem içeriği ve ürün verimine etkilerinin araştırılması amacı ile yapılmıştır. Araştırma, 2014 yılında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Avşar Yerleşkesi içerisindeki tarım alanında kışlık buğday bitkisi yetişme sezonu boyunca yürütülmüştür. Araştırma tesadüf blokları deneme deseninde üç tekerrürlü olarak kurulmuştur. Araştırmada kışlık buğday için sulamasız koşullarda su tüketimi ortalama 194.7 mm olurken, sulama zamanı planlamasına göre bitkinin ihtiyaç duyduğu toplam net sulama suyu miktarı 304.2 mm olmuştur. Toprağın 0-30 cm'lik kısmında yetişme periyodunun ilk zamanlarında ekim teknikleri arasında nem içeriği yüksek çıkmıştır. Hasada doğru bu fark azalmış ve sırasıyla toprak nem içerikleri DE'de %15.6, AİE'de 15.4 ve GE'de 15.3 olarak bulunmuştur. Toprak derinliğinin 30-60 ve 60-90 cm'sinde nem düzeyleri büyükten küçüğe doğru DE, AİE ve GE teknikleri şeklinde bir sıralama göstermişlerdir. Hasatta 30-60 cm toprak katmanında nem değerleri DE'de %15.9, AİE'de 15.9 ve GE'de 15.6 iken 60-90 cm toprak katmanında ise nem değerleri DE'de %16.4, AİE'de 16.2 ve GE'de 16.1 olarak bulunmuştur. Dolayısıyla 0-30 cm katmana göre 30-60 ve 60-90 katmanındaki nem değerleri daha yüksek çıkmıştır. İncelenen parametrelerden; başak boyu üzerinde toprak işleme tekniklerinin etkisi % 5 olasılık düzeyinde istatistiksel olarak önemli bulunmuştur. En uzun başak boyu 7.9 cm ile DE tekniğinde ölçülmüştür. Bitki boyu, başaktaki başakçık sayısı, başaktaki tane sayısı, bin tane ağırlığı, tane verimi, sap verimi, toplam verim, hasat indeksi ve tane nemi bakımından varyans analizinde toprak işleme teknikleri arasında istatistiksel olarak önemli farklılıklar olmasa da DE tekniğinde sonuçlar daha yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of soil moisture content and yield of reduced tillage (RT), direct (D) and traditional (T) the cultivation techniques. The study was carried out throughout the growing season of winter wheat plants in the research area of the Kahramanmaras Sutcu Imam University in 2014. It was designed on a three replication randomized complete block. The average water consumption for winter wheat under non irrigation conditions was 194.7 mm, whereas the total net amount of irrigation water that the plant needs according the irrigation time planning was 304.2 mm. Moisture content were found higher in the cultivation techniques in the starting period of growth in the 0-30 cm layer of the soil. This difference decreased to the harvest and also D, RT and T were 15.6%, 15.4% and 15.3%, respectively. The ranking of the treatments DE>RT>T was showed in the soil humidity levels of 30-60 and 60-90 cm soil layer. At harvest were the moisture values in 30-60 cm soil layer in D, RT and T respectively, found 15.9%, 15.9% and 15.6%. Smilarly, the moisture values in the 60-90 cm soil layer in D, RT and T respectively, found 16.40%, 16.2% and 16.1%. Consequently, the harvest humidity in 30-60 cm and 60-90 cm was measured higher than 0-30 cm layer.