Erzurum Ovasının hidrojeolojik özellikleri
Hydrological properties of Erzurum Plain
- Tez No: 39578
- Danışmanlar: PROF.DR. YAKUP BASMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 15
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Erzurum Ovası'mn hidrojeolojik özellikleri aydınlatılmaya çalışılmıştır. Erzurum Ovası'nda yeraltı suyu beslenme ve boşalımının ne şekilde olduğu, Erzurum ilinin içme ve kullanma suyu ihtiyacının en ekonomik şekilde nasıl karşılanabileceği ve Erzurum Ovası'mn jeotermal kaynaklarının neler olduğu bu çalışmanın ana gayeleri arasında yeralmaktadır. Çalışma beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm konuya giriş niteliğindedir. Bu bölümde çalışma alam tanıtılmıştır. ikinci bölüm Erzurum Ovası'mn hidrojeolojisi hakkındadır. Bu bölümde önce Erzurum Ovası ve drenaj alanının jeolojisi hakkında özet bilgi sunulmuştur. Bölge Ordovisien de Ankara'dan Hazar Denizi'ne kadar uzanan denizin bir kısmı olarak bilinmektedir. Hidroloji alt bölümünde Erzurum Ovası'mn, yağış, akış ve buharlaşmayı içeren, iklim özellikleri anlatılmıştrr. Bu bölümde ayrıca, Erzurum Ovası'mn yeraltı suyu beslenim ve boşalım şartlan ile jeotermal kaynaklar hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölüm yeraltı suyu kimyası hakkındadır. Bu bölümde, MTA ve DSÎ den elde edilen yeraltı sularının kimyasal analizlerinden faydalanılarak farklı akifer sulan tespitine çalışılmıştır. Bu bölümde aynca WATEQ bilgisayar programıyla yeraltı sularının içermiş olduğu tuzlar ve hangi minerallere doygun olduklan belirlenmiştir. Dördüncü bölümde neticelerin yorumu yapılmıştır. Beşinci bölümde ise sonuçlar ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the hydrogeologic characteristics of the Erzurum plain are cleared up. The objectives are determination of recharge and discharge potential of the catchment, geothermal characteristics of the region and a plan of economical way of the water supply development for the city of Erzurum. The study covers five main chapters. The first section is introduction of the region. The study area has been introduced here. The second section is about hydrogeology of the Erzurum plain. This section summarizes the geology of the Erzurum plain and Karasu basin. In the hydrologic subsection the climatic conditions which includes precipitation, runoff and evapotranspiration of the Erzurum plain has been presented. The region is known to be a part of the sea from Ankara to Caspian Sea during Ordovician. Hydrology of the region is discussed with an emphasis on the recharge-discharge characteristics and the geothermal resources of the Erzurum plain. The third section is about the groundwater chemistry. The groundwater chemistry data from the Mineral Resources Research and Development Institute (MTA), and the State Hydraulic Works (DSI) are compiled and analised using the computer program WATEQ for cüstmguishing the different aquifers. Distribution of ion association was discriminated for developing a relationship between the geology and the hydrogeology of the region. In the fourth section interpretation of the results have been done. In the fifth section results and suggestions have been presented.