Daphan Ovasının bugünkü ekonomik durumu ve Kuzgun barajı uygulaması ile beklenen gelişmeler
The Economic stuation of the Daphan Plain and the ecpected developments with the working of Kuzgun Dam
- Tez No: 42687
- Danışmanlar: PROF.DR. MUAMMER YAYLALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET YÜKSEK ÜSANS TEZİ DAPHAN OVASININ BUGÜNKÜ EKONOMİK DURUMU VE KUZGUN BARAJI UYGULAMASI İLE BEKLENEN GELİŞMELER Hasan GÜLLÜCE Danışman: Prof.Dr.Muammer YAYLALI Jüri: Prof.Dr.Muammer YAYLALI Prof.Dr.Cevat GERNİ Yrd.Doç.Dr.Engin ÖNER ÖZET Bu çalışmada Kuzgun Barajının faaliyete geçmesi ile barajın sulayacağı iki önemli ovadan biri olan Daphan Ovasında olabilecek değişiklikler belirlenmeye çalışılmıştır. Ürün desenindeki değişmeler yöredeki sulak araziler dikkate alınarak tahmin edilmiştir. İstatistik verilerden, DSİ ve Tarım İl Müdürlüğü kaynaklarından faydalanılarak çiftçinin proje uygulamasından önce ve sonra gelir durumu hesap edilmiştir. Projenin uygulanması ile çiftçinin gelirinde önemli miktarda artış sağlanacağı, ürün deseninin değişip, sulu tarımda bölgede yetiştirilebilecek pancar, patates, soğan ve lahana gibi bitkilerin ekimine, başlanacağı veya ekim miktarlarının artacağı anlaşılmaktadır. Ayrıca yem bitkiler ekiminin önemli miktarda artıp, hayvancılığın gelişmesinde etken olacağı edilmektedir. Daphan Ovasının toprak yapısı üzerine yapılan çalışmalardan ekim ve sulamanın bilinçli yapılmaması, münavabeye dikkat edilmemesi durumunda toprağın çoraklaşacağı belirtilmektedir. Büyük mali kaynaklar ayrılarak yıllar süren çalışmalar sonunu inşası tamamlanmak üzere olan Kuzgun Barajından yeterli ölçüde faydalanabilmişi^ yatırım sonrası hizmetlerin yatırımdan daha önemli olduğu gerçeği ile kalPSPfmaktadir. Çalışmanın sonuç bölümünde yatırımın faydasının artırılması için yapılması gerekenler irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS THE ECONOMIC SITUATION OF THE DAPHAN PLAIN AND THE EXPECTED DEVELOPMENTS WITH THE WORKING OF THE KUZGUN DM Supervisor: Prof.Dr.Muammer YAYLALI Juri: Prof.Dr.Muammer YAYLALI Prof.Dr.Cevat GERNl Assist.Prof.Dr.Engin ÖNER In this study, when the Kuzgun Dam begins to work, the possible changes have firstly been tried to determine in the Daphan Plain, where is one of the important two plains of Erzurum. Secondly, the changes on product desing has been estimated by taking into consideration wetery lands in the vicinity. Thirdly, the income of the farmers has been calculated by using the statistical data, the sources of tha State Water Affairs, and the Directory of Agriculture in Erzurum. Having done this, we have examined the income of farmers in two period: first, before the working of Kuzgun Dam and second, after the working of the Kuzgun Dam- It has been expected that the income of farmers would increase, the design* f the product would change, and some plants, such as beet, potato, onion, and cabbage etc., d be sowed in watery cultivation. As a result, the increasing of tha feed plants would also cause the development of cattle farming. Fourthly, it has been indicated that if the cultivation and irrigation are not made properly and the rotation in the planting is not taken into consideration, lands in the Daphan Plain would get arid. Finally, in the last part of the study, some conclusioj^l "i the Kuzgun Dam have been made. :