Zaman, simetri ve kaos ilişkisi
The relationship among time, symmetry and chaos
  1. Tez No: 395823
  2. Yazar: KEMAL ÇİNÇİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONER SOYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilkçağ filozoflarından günümüze kadar tartışılmakta olan zaman kavramının bir bilinç tarafından kurgulandığını ve bu bilinç dışında var olamayacağını ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda, zaman kurgusunun kaos içerisinde yaşayan bilinç tarafından nasıl gerçekleştirildiği çeşitli argümanlarla açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmada, simetri kavramının bilinç üzerindeki etkisi ile birlikte, kaosun periyodik olan ya da periyodik varsayılan değişimler ile nasıl yorumlandığı açıklanmış ve kullanılan dilin yapısının zaman kurgusunu kavrayışta meydana getirdiği olası etkileri tartışılmıştır. Sonuç olarak, zamanın bir tür kurgu olduğu ve amacının ise, planlı birlik olmaların sağlanması veya plansız birlik olmaların bilinç tarafından yorumlanması olduğu sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, is to show that the concept of time, being discussed by philosophers from antiquity to present day, is a fiction constructed by a consciousness and it can not exist outside this consciousness. To this aim, it is tried to be explained that how the fiction of time is realized by the consciousness, living in the chaos. In this study, together with the effect of the concept of symmetry on the consciousness, it is explained that how the chaos is interpreted by periodic changes or by changes assumed to be periodic. Additionally, possible effects of the structure of the used language on the understanding the fiction of time are discussed. Consequently, it is concluded that time is a kind of fiction and its aim is to provide a planned“to-be-in-unity”or to interpret the unplanned“to-be-in-unity”by consciousness.