Edmund Husserl'in fenomenolojisi ve Batı krizi
Edmund Husserl's phenemonology and Western cri̇si̇s
- Tez No: 395822
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı felsefe ve Avrupa medeniyetinde yaşanan krizi Husserl'in fenomenoloji yöntemiyle irdeleme imkânı yaratmaktır. Bu doğrultuda geniş çaplı bir bakış açısı yakalıyor ve bir süreliğine de olsa görünür dünyadan kendimizi soyutlama imkânı buluyoruz. Felsefenin bir bilim olma yolunda çaba sarf etmesi gerektiğini düşünen Husserl geçmişten günümüze gelerek gerçekçi bir tablo ortaya koymaya çalışır. Zaman akıp gitse de doğrular dönüşerek var olmaya devam edecektir. Özne ve nesne dünyaları arasında sürekli birbirini keşfeden ve dönüşümler gerçekleştiren bir ilişki bütünlüğü vardır. Sadece modern doğa bilimlerine bel bağlayan bir yaşam tek yönlü ve başarısız olacaktır. İşte Husserl bu noktada; felsefenin bu fener görevini hangi koşullarla yerine getirebileceği üzerine düşünmüş ve bu görevi, Felsefe alanında yeni bir yöntem olan fenomenolojiye yüklemiş, öze dönüşü yakalamaya çalışmıştır. Fenomenolojinin çıkış noktası doğal dünyanın ayraca alınmasıdır. Fenomenolojik indirgeme ile mutlak bilinçte başlayan yolculuğumuz birçok sorgulama ve kıyaslama ile bizi baş başa bırakır. Batının da bu felsefi metotla özlenen ve beklenen gerçek Batı medeniyet değerlerini kökensel bir bakışla geleceğe aktarabileceğine inanmıştı. Sadece bilimsel verilerin aydınlığında kendine yol bulmaya çalışan Batı için bu aydınlık yeterli gelebilecek mi ya da bir an için konumunu her manada sorgulayabilecek bir öze bakışı ve kökensel sorgulayışı gerçekleştirebilecek miydi? Husserl'e göre, önce Fenomenoloji doğru algılanabilmeli sonra da evrensel bir ölçüt kabulüyle Batı Uygarlığına yansıtılabilmelidir. Eğer bu yansıtmayı başarırsanız nelerin daha net ortaya çıktığını görme şansına sahip olursunuz. Hastalığı teşhis edemeyenler tedaviyi de doğru olarak gerçekleştiremezler. Sonuç olarak söylemek gerekirse dönemsel büyük bir gayreti yansıtan fenomenoloji çalışmalarını iyi anlamaya çalışırsak Avrupa'nın kendi krizi için bulmaya çalıştığı yöntemleri de daha iyi anlamış oluruz. Felsefe ve modern bilimleri rakip haline getirmeden Avrupa'nın köklerinde buluşturabilmeli ve özlenen krizsiz bir yaşama kucak açabilmeliyiz.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to create opportunities for the examination of the crisis lived in the European civilization through the phenomenological method of Edmund Husserl. By the help of this approach, though for a short time, we reach a broad perspective and find an opportunity to withdraw ourselves from the visible world. Huserl, who think that philosophy should struggle for becoming a science, tries to put a realistic perspective by a route starting from the post to the present. Although time will pass away, yet the truth will continue to exist by transformation. Between the worlds of subject and object, there is a unity which will continuously explore and transform each other mutually. A life, depending solely on the natural sciences, would be single-sided, and it would fail. At this point, Husserl thinks on the conditions on which philosophy will perform this duty of lightening, and, in order to capture the essence, loads this duty to phenomenology, which, then, was a new method in the field of philosophy. The starting point of phenomenology is to bracket the natural world. Our journey, which begins with the phenomenological reduction into the absolute consciousness, faces us with lots of questioning and comparisons. The West believed that, through a genealogical view, the real values of the Western civilization, wihich are long-longed and expected, would be trasferred to the future. For the West, which was trying to find a way for itself solely by means of the light from scientific data, does this light would be sufficient or it would reach a position, which includes an essential view and a genealogical interrogation, to question its position in every sense? According to Husserl, in the first place, phenomenology should be understood correctly, and it should be imposed upon the Western civilization as an accepted universal criterion. If you are successful in this imposition, then you would have the chance of seeing what would clearly entails it. Who could not diagnose the disease, could not perform the treatment correctly. As a result, if we try to understand well the phenomenological efforts, which reflects great efforts performed at that time, we could have a better chance to understand the solutions that were tried by Europe to overcome its own crisis. We should bring together philosophy and modern sciences without making them competitors and we should embrace the long-awaited life without crises.