Türkiye'de Cumhuriyet'ten günümüze vergi aflarının vergi ahlakı üzerine etkileri: Konya ili örneği
Republic of Turkey today from tax amnesties and tax effects on ethics
  1. Tez No: 395870
  2. Yazar: MERVE HOŞNUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL AĞCAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bir devletin vatandaşlarına sorumlulukları gereği gerekli hizmeti verebilmesi için gelire ihtiyacı vardır. Devletlerin en önemli gelir kaynağı ise vergilerdir. Bu geliri artırmak veya tahsil edilemeyen vergileri tahsil etmek için vergi afları ülkemizde olduğu gibi birçok ülkede de uygulanmaktadır. Kısa dönemde vergi gelirini artırma, ilgili vergi kurumlarının ve bu konudaki anlaşmazlıklar veya yaptırımlardan dolayı yargının yükünü azaltmak açısından önemli etkileri olan vergi aflarına Türkiye'de hem mali hem de politik nedenlerle sıkça başvurulmaktadır. Vergi affı, vergi ve vergiye bağlı faiz ve cezalar gibi alacakların bir kısmını almamak ve bu konudaki yasal inceleme ve kovuşturmanın da sonlandırılması demektir. Vergi affı sürekli bir kanun değil, belli bir süre ile belli koşullarla çıkarıldığı için; her vergi affının kendine özgü vergiye konu anaparadan faiz almama, faizleri düşürme, faizleri affetme, cezaları indirme veya tamamen kaldırma, kapsamı, affa konu vergi yükümlülüğün başlangıç ve bitiş süresi, geçerlilik süresi, kimlerin faydalanabileceği… gibi, kural ve yaptırımları vardır. Kısa dönemde vergi gelirini artırmak, ilgili vergi kurumlarının ve bu konudaki anlaşmazlıklar veya yaptırımlardan dolayı yargının yükünü azaltmak açısından önemli etkileri olan vergi aflarına Türkiye'de hem mali hem de politik nedenlerle sıkça başvurulmaktadır. Vergi affı, doğru zamanda ve doğru uygulandığında fayda, yetersiz ve başarısız olduğunda da kamuoyunda yanlış algılamalara ve beklentilere yol açabilen bir uygulamadır.
Özet (Çeviri)
A need responsibilities to the citizens of the state in order to provide the necessary services are in need of income. The most important source of state income taxes. This revenue increase or uncollected tax amnesties to collect taxes in our country as it is being implemented in many countries. Increase tax revenues in the short term, the relevant tax authorities and the judiciary on this issue due to disputes or sanctions have a significant impact in terms of reducing the burden on the tax amnesty in Turkey, both financial and political reasons, are often referred to. Tax amnesty, tax and tax related interest and penalties as receiving a portion of the receivables and the relevant legal review and termination of proceedings is also. Tax relief is not a permanent law, enacted under certain conditions for a certain period; Any tax amnesty unique tax issues of principal interest from me take, for interest rate cuts, interest forgiveness, reducing penalties or completely remove, scope, relief subject to the tax liability start and end time, the validity period, who can benefit ... like rules and sanctions are. To increase tax revenues in the short term, the related tax agencies and the judiciary in this regard due to disputes or sanction a significant impact in terms of reducing the burden on the tax amnesty in Turkey is often referred to both financial and political reasons. Tax relief, when applied at the right time and the right benefits, inadequate and fails to wrong perceptions and expectations of the public is a practice that can lead to.